wtorek, 1 czerwca 2010

Dziewczynka z ośmioma kończynami

Dziewczynka o imieniu Lakszmi urodziła się w 2005r. w niewielkiej wiosce w stanie Bihar, jest to jeden z najbiedniejszych regionów Indii. Jej narodziny stały się ogólnoświatową sensacją, niestety taką, która wstrząsnęła opinią publiczną. Mała Lakszmi urodziła się z dwoma połączonymi kręgosłupami, czterema nerkami, dwiema jamami brzusznymi i czterema kończynami - czterema nóżkami i czterema rączkami. Jedynym pozytywem w tej strasznej historii jest to jak przyjęli dziewczynkę mieszkańcy wioski, można by było przypuszczać, że jak na zacofany i dość zabobonny region mogli by ją uznać za jakąś karę boską, lecz jednak nie, uznali ją za wcielenie hinduistycznej, czterorakiej bogini i na jej właśnie to cześć dostała imię Lakszmi.
Przypadek Lakszmi był prawdziwym szokiem dla lekarzy, według których kalectwo dziewczynki jest skutkiem bardzo rzadkiej anomalii ciążowej, do której dojść musiało w łonie matki. Przypuszczają, że dziewczynka miała brata lub siostrę bliźniaczkę, ich płody w niewiadomym wyniku połączyły się, a organizm Lakszmi jako ten silniejszy wchłonął część organów drugiego dziecka.

6 listopada 2007r. dziewczynka przeszła zabieg usunięcia dodatkowych narządów i kończyn, trwał on 27 godzin. Przy operacji uczestniczyło 30 wybitnych lekarzy, którzy oprócz usunięcia wyżej wymienionych organów uformowali miednicę i organy płciowe Lakszmi.

Dzisiaj dziewczynka cieszy się dobrym zdrowiem i uczęszcza do szkoły, a to wszystko dzięki jednej z organizacji, która zaproponowała rodzicom Lakszmi zmianę miejsca zamieszkania i miejsce w szkole dla córki.