poniedziałek, 3 stycznia 2011

Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem?

Niedawno cały świat obiegła wiadomość, że słynny odkrywca Krzysztof Kolumb może być naszym rodakiem. Jak dotąd zawsze uczono w szkołach, że pochodzenie Krzysztofa Kolumba wywodzi się z Genui. Jednak tę wiedzę postawiono pod znakiem zapytania, który postawił Manuel Rosa z Uniwersytetu Duke w USA. Naukowiec twierdzi, że odkrywca ten był synem polskiego króla, Władysława Warneńczyka, który nie poległ jak podają źródła pod Warną tylko umarł na Maderze, gdzie spłodził Kolumba. Na obronę swoich twierdzeń podaje, że gdyby nie płynęła w Kolumbie jego żyłach królewska, arystokratyczna krew to królowa hiszpańska, nie przyjęłaby go do siebie i nie sfinansowała jego wyprawy.
Manuel Rosa podzielił w ten sposób historyków i naukowców, którzy jak dotąd byli zgodni chociaż w tym fakcie z życiorysu Kolumba.
Ciekawostką jest, że krąży plotka jakoby National Geographic chciało nakręcić film dokumentalny w tej sprawie oraz, że wszelkie niejasności mają rozwikłać badania DNA Kolumba, które są prowadzone od kilku lat.
Możliwe więc czy Krzysztof Kolumb mógłby być Polakiem?  Na to pytanie być może dostaniemy kiedyś jednoznaczną i niepodważalną odpowiedź.

Brak komentarzy: