wtorek, 19 czerwca 2012

Choroba Chagasa: "nowy amerykański AIDS".

Na podstawie ostatnich badań przedstawionych w amerykańskiej prasie wykazano, że Stany Zjednoczone atakuje nowa choroba, której sposób szerzenia się jest podobny do tego w jaki sposób szerzył się HIV.
Z tego powodu choroba ta została nazwana przez naukowców "nowym amerykańskim AIDS".
Właściwa jej nazwa to choroba Chagasa, jest bardzo podoba do AIDS, trudna do wykrycia i ma długą intubację przez wystąpieniem objawów choroby.


Jak donosi New York Times do dziś, aż 8 milionów cierpi na tą chorobę, głównie w Boliwii, Meksyku, Kolumbii, w obu Amerykach szczególnie w Ameryce Południowej.
Do zakażenia chorobą Chagasa może dojść przez ukąszenie owadów wysysających krew, zwanych Trypanosoma cruzi (całujący robak), spożycie pokarmu zanieczyszczonego przez owady, transfuzję krwi, przeszczepy narządów, przez łożysko do krwi płodu, przypadkowo w laboratoriach czy nawet przez karmienie dziecka mlekiem matki! Gdy patogen dostanie się do organizmu swojej ofiary rusza w kierunku serca.
Choroba może ujawnić się po kilku dniach, ale w większej ilości przypadków ujawnia się po latach lub kilku dziecięciu latach. Leczenie jest skuteczne tylko w tedy, gdy wykryje się Chagasa wcześnie.
Choroba nie jest znana od dziś, jednak szerzy się coraz szybciej. Naukowcy z University of Maryland zgłosili trzy przyczyny śmierci Karola Darwina, w tym chorobę Chagasa.

1 komentarz:

ink pisze...

Trypanosoma cruzi to nie nazwa "całującego robaka" tylko nazwa pierwotniaka wywołującego chorobę Chagasa. "Robak" jest pluskwą należącą do podrodziny Triatominae