środa, 3 października 2012

Tajemnicze podwodne kręgi znalezione w pobliżu Japonii


Witamy wszystkich po przerwie wakacyjnej! Mamy już 172 członków. Osoba, która zostanie dwusetnym fanem otrzyma od nas miły upominek! Dziękujemy serdecznie wszystkim naszym czytelnikom, dla których tu jesteśmy. Zapraszamy do przeczytania postu i życzymy miło spędzonego czasu na naszej stronie.

Kręgi w zbożu są dosyć popularną i ciekawą historią dla ludzi lubiących wierzyć w rzeczy nadprzyrodzone. Jednak czy ktoś z was słyszał o kręgach w morzu?
Japoński fotograf Yoji  Ookata podczas fotografowania dna morskiego natknął się na coś podobnego do kręgów w zbożu. Przez 50 lat swojej kariery nie zetknął się z czymś takim. Na głębokości 80 metrów odkrył odciśnięty w piasku krąg. Niezwykle precyzyjnie wyrzeźbione koło z pięknymi zdobieniami wykonane na dnie morza miało 6,5 metra średnicy.


Kręgi morskie znalezione w pobliżu Amami Oshima  na południowym krańcu Japonii.
(Zdjęcia Yoji Ookata i NHK)

Ookata postanowił nagłośnić sprawę i sprowadził w to samo miejsce ekipę telewizyjną. Dzięki podwodnym kamerą odkryto twórcę kręgów. Był nim, a raczej były nimi małe kolcobrzuchy. Pływały one niestrudzenie dzień i noc, aby dokonać takiego dzieła. Artyści znani jako przysmak w Japonii wywołali nie mały szum na całym świecie.


Naukowcy wykazali, że kolcobrzuchy tworzą kręgi podczas godów. Skupione w mgławicy  ryby trąc brzuchami o piasek szukają swoich partnerów.W ten sposób tworzą niezwykłe rzeźby. W samym środku kręgu składają jaja. Jaja schowane w wyrzeźbionych rowkach kręgów są w ten sposób chronione przed drapieżnikami i neutralizują działanie prądów morskich.
Kręgi w morzu są prawdziwą historią miłości, sztuki i przedłużenia gatunku.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Łau! Bardzo ciekawe!