niedziela, 24 listopada 2013

Poznaj tajemnicę jedynego na Ziemi nieśmiertelnego gatunku

Nieśmiertelność i wieczna młodość od wieków są najbardziej pożądanymi przez ludzkość atrybutami. Dziś dzięki nauce możemy odkryć rąbek tajemnicy długowieczności, a to za sprawą małego zwierzęcia, Turritopsis nutricula.


Turritopsis nutricula jest stułbiopławem, którego średnica wynosi jedyne 4- 5 mm. Badacze uważają go za jedyne na świecie zwierzę, które jest nieśmiertelne. Wszystkie inne stułbiopławy umierają. Turritopsis nutricula opanowało do perfekcji sztukę oszukiwania śmierci. Cały sekret tkwi w jego cyklu rozwoju. Do momentu przekształcenia się w dorosłą meduzę proces dojrzewania jest identyczny jak u innych przedstawicieli stułbiopławów. Jednak, gdy stworzenie staje się hydromeduzą oszukuje śmierć odmładzając się. Powraca do stanu niedojrzałości płciowej- hydropolipa.  Robi to za sprawą pewnego przeprogramowania komórek macierzystychZmiana tych cykli z meduzy do hydropolipa może odbywać się w nieskończoność dzięki czemu  będzie istnieć wiecznie.


2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dwója z polskiego! Co za bałwan pisze tu artykuły?! Jak można robić takie błędy ortograficzne????? Debilu, DOJRZAŁOŚĆ i NIEDOJRZAŁOŚĆ. Widzisz różnicę redaktorzyno bez matury?????

Admin pisze...

Człowieku wredny i mały ukrywająycy się za anonimowością! Twoje poszanowanie człowieka to "marność nad marnościami".
Ps Używając takich kolokwializmów zdałeś egzamin dojrzałości? ;-)
Życzymy więcej kultury osobistej i ogłady.
Z gorącymi pozdrowieniami zespół Zagadkowych Zjawisk i Ciekawostek Świata