środa, 1 września 2010

Nowe Stonehenge w drewnianej wersji czyli Woodhenge

Ostatnio dokonano sensacyjnego odkrycia archeologicznego w Wielkiej Brytanii. W zaledwie 900 metrów od monolitycznego Stonehenge znaleziono podobną budowlę tylko, że drewnianą. Nazwano ją Woodhenge.
Odkrycia tego dokonano za pomocą prześwietlenia ziemi. Wiadomym już jest, że konstrukcja ta liczy 4,2 tysiące lat i ma 25 metrów średnicy – tyle samo co pierwotne Stonehenge. Podobno pod ziemią znajduje się 24 drewniane słupy o wysokości ośmiu metrów i szerokości metra.
1300 metrów dalej znajduje się kolejna część układanki czyli niezwykle podobny krąg, sądzi się więc, że trzy konstrukcje były ze sobą powiązane.
Nowym planem naukowców jest wykreowanie wirtualnej mapy obiektów, by stworzyć mniemany teren, na którym ówcześnie zostały wzniesione te konstrukcje.
Jest wiele spekulacji dotyczących pochodzenia i roli Stonehenge, najpopularniejszą teorią jest to, że był to wielki astronomiczny kalendarz. Według badań naukowych budowla ta została tak postawiona, aby wyznaczała wschód słońca podczas przesilenia letniego i zachód w czasie przesilenia zimowego.

Brak komentarzy: