czwartek, 12 grudnia 2013

5 mało znanych faktów z życia Nelsona Mandeli

Nelson Mandela jest jedną z najbardziej rozpoznawanych twarzy polityki dwudziestego wieku. Do historii przeszedł nie tylko dzięki swojej prezydenturze w RPA, ale także ogromnym wkładem w walkę z AIDS. Znamy go jako bohatera jednak nie każdy wie o kilku ciekawych faktach z jego życia. Poznajmy zatem bliżej postać Nelsona Mandeli.

  • Uwielbiał zespół Spice Girls


Nelson Mandela był fanem Spice Girls. Spotkał się osobiście z wokalistkami w 1997 r. Jak potem stwierdził był to jego 
najbardziej emocjonujący moment w życiu. 

  • Był kobieciarzem Dla niektórych ten fakt może być nieco mało wiarygodny patrząc na twarz starszego Nelsona Mandeli. Jednak sam ujawnił tą informacje w swojej autobiografii. Według niej kobieciarz to zbyt mało powiedziane. Można było by go nazwać prawdziwym casanową lat 40 RPA

  • Miał żonę morderczyni


Nelson Mandela zawarł trzy małżeństwa. Jego pierwsza i trzecia żona były dosyć spokojne w porównaniu do tej drugiej, Winnie Mandela. Została ona skazana na 6 lat w zawieszeniu za uprowadzenie i zamordowanie 14- letniego policyjnego informatora. Przy takim wyroku skazującym na pewno znaczenie miała jej wysoka pozycja społeczna.


  • Osobiście brał udział w walce z AIDS


Sam osobiście lub wyznaczając do tego osoby wspierał indywidualnie chorych w tym także pomocą finansową.

  • Przyjaźnił się z Kadafim

Przyjaźń między tą dwójką miała swój cel. Nelson Mandela dzięki Kadafiemu otrzymał wsparcie dla swojego w tamtym czasie nielegalnego Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Kadafi pomógł także obalić Mandeli reżim apartheidu. 

Brak komentarzy: