piątek, 23 lipca 2010

Polak papieżem! - przewidzieli to brytyjscy agenci

Jedna z największych i najważniejszych dat w historii Polski i jednocześnie bardzo ważne wydarzenie dla całego świata - 16 października 1978r. Tego dnia został wybrany na papieża kardynał Karol Wojtyła - polak. To wydarzenie było wielkim zaskoczeniem dla wielu osób, jednak z odtajnionych akt brytyjskich jasno wynika - agenci z tego kraju przewidzieli, że pretendentem na papieża może być Polak i być może nawet nim zostanie.
Informacje taką opublikował włoski dziennik "La Repubblica", który napisał cały artykuł na bazie dokładnego przestudiowania brytyjskich archiwów. Według "La Repubblica" agenci składający zeznania w tych aktach opisują, że Wojtyła był głównym kandydatem do objęcia funkcji papieża. Kryteriami, które były wtedy najważniejsze przy wyborze to wiek i pochodzenie. Podobno kardynałowie kierujący konklawe nie chcieli wybierać kolejnego papieża Włocha, bardzo zależało im na młodym wieku kandydata.
Oprócz Wojtyły innymi kandydatami byli kardynałowie z : Ghany, Holandii i Argentyny.
Jak się okazało trafnie wytypowali i przewidzieli wcześniejszego kandydata na papieża, którym został Albino Luciani znany jako Jan Paweł I.

1 komentarz:

Kristin Mann pisze...

tu nie było nic do przewidywania,wybór papieża to czysta polityka!