czwartek, 17 lutego 2011

Świecą i rosną czyli drzewa, które mają zastąpić latarnie uliczne.

Niewielu z nas wie, że latarnie, które w nocy oświetlają nam ulice przyczyniają się także do zanieczyszczenia powietrza, między innymi produkują szkodliwy dwutlenek węgla. By poprawić kondycję i zlikwidować ten mankament jeden z tajwańskich naukowców Yen-Hsun Su wynalazł patent specjalnych drzew, które świecą. Same z siebie będą emitować światło, mowa tutaj o drzewach z rasy Bacona Caroliniana ( nie mylić z rośliną o tej nazwie), które w połączeniu z nanocząsteczkami złota świecą w ciemności. Podczas połączenia chlorofilu (produkowanego z liści) ze złotem światło będzie barwy czerwonej. Samo to drzewo jest bardzo popularnym dodatkiem w Stanach Zjednoczonych.
Pomysł ten jak wiele innych wielkich dzieł powstał przypadkiem dr Yen-Hsun Su szukał zamiennika dla diod LED, które używają toksycznego i niebezpiecznego związku fosforu.
Doktor zapowiada, że to dopiero początek jego badań na świecących drzewach. Wierzy, że możliwym jest, że inne gatunki drzew lub roślin posiadają te same właściwości.

Brak komentarzy: