poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Najmniejsze zwierzęta świata!


Piesek rasy Jack Russell terier wabiący się Elwood może być śmiało zaliczony do tych najmniejszych. W 2010 r. mając roczek mierzył 9 cm, 15 cm długości i ważył niecałe 425g. Jeżeli Księga Rekordów Guinnessa uzna go za najmniejszego pieska świata to z łatwością pobije rekord chichuachuany i yorków mieszczących się w szklance wody.


Najmniejszym gatunkiem węża na świecie jest Leptotyphlops Carla. Mierzy sobie 10 cm długości i jest cieniutki niczym makaron spaghetti. Malca tego odnaleziono na jednej z malowniczych wysp karaibskich Barbados.


Najmniejsza rybka świata to progenetica Paedocypris, pochodząca z rodziny karpiowatych. Najmniejsza przedstawicielka mierzyła zaledwie 7,9 mm, samce tego gatunku zazwyczaj osiągają rekordową długość 10mm.
Jednak tytuł najmniejszej rybki świata jest kwestionowany przez spiniceps Photocorynus ryby żabnicokształtnej mającej 6,2 mm (przez wielu naukowców jednak nie jest zaliczana do ryb) i 7mm samca brevipinguis Schindleria infantfish.Najmniejszym koniem świata jest maleńka klacz Thumbelina mająca jedynie pół metra wzrostu. Jej najlepszymi kompanami do zabawy są psy, sama zamieszkuje psią budę. Po skończeniu 5 roku życia trafiła do Księgi Rekordów Guinnesa, jest aż 40 krotnie razy mniejsza od największego konia świata.


Najmniejszym kotem świat jest Mr. Peebles. Mający 15,5 cm wysokości i 49 cm długości. W 2004r. trafił do Księgi Rekordów Guinessa.Najmniejszy chomik świata Pee Wee ma 2,5 cm wysokości i jest nieco większy niż angielskie 50 pensów.


Najmniejszym gatunkiem kameleona jest Brookesia Minima, kameleon karłowaty, którego standardowa długość nie przekracza 45 mm, występuje na Madagaskarze i pobliskiej okolicy. Najmniejszy przedstawiciel został znaleziony w dżungli Nosy Be Island w północno-zachodniej części Madagaskaru, mierzył jedynie 1,2 cm.


Najmniejsza na świecie jaszczurka Sphaerodactylus ariasae mierzy od 14-18mm długości (od pyska do ogona). Można ją spotkać w położonej na Morzu Karaibskim Wyspie Beacie. Gatunek odkryty w 2001r.


Najmniejszymi krową świata jest 12- letnia Swallow (Jaskółka) mierząca 85 cm wysokości, zdobyła tytuł w Księdze Rekordów Guinnesa.


Najmniejszy konik morski Hippocampus Denise mierzy 16 mm długości, żyje w egzotycznych wodach zachodniego Pacyfiku.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Najbardziej urzekł mnie najmniejszy psiaczek - jest słodki! :)

Kousagi pisze...

Jakie słodkie <3

Anonimowy pisze...

Jaaakieee śliiczneee!!! Ja takie chcę!! (Z wyjątkiem kameleona) :)