środa, 13 kwietnia 2011

Wstydliwa choroba, której nie da się ukryć- nadmierne owłosienie

Hipertrychoza (Hypertrichosis) inaczej Syndrom Ambaras jest rzadką chorobą genetyczną (wrodzoną lub nabytą u mężczyzn) objawiającą się nadmiernym przyrostem włosów na całym ciele lub występowaniem miejscowym, szczególnie na ramionach, szyi i twarzy. Powszechnie choroba jest znana także pod nazwą zespołu wilkołaka, gdyż chory przypomina mityczną postać z horrorów.
Często hipertrychoza jest mylona z tzw. hirsutyzmem czyli z nadmiernym wystąpieniem męskich hormonów (androgenów) u kobiet i dzieci. Od XIX do początku XX wieku wiele osób cierpiących na hirsutyzm czy hipertrychoze występowało w cyrkach, pracując jako dziwolągi, pół ludzie-pół zwierzęta.Szacuje się, że około 50 ludzi na świecie padło ofiarą nadmiernego owłosienia.
Jedną z bardziej znanych osób cierpiących na zespół wilkołaka jest indyjski, nastolatek Pruthviraj Patil nazwanym przez media chłopcem-wilkiem. Od 10 roku życia przechodził przeróżne zabiegi, które miały na celu wyeliminowanie niepotrzebnych włosów z jego ciała, nawet najbardziej skuteczny laser zawiódł w walce z chorobą. Chłopiec z rozpaczą, apeluje do wszystkich lekarzy, aby pomogli mu znaleźć trwałe leczenie, takie po którym włosy nie odrosną. Mały Patil bardzo rzadko opuszcza rodzinną wioskę, boi się reakcji innych ludzi. Od urodzenia mówi się na niego, że jest złym omenem, demonem, nadprzyrodzoną istotą, Bogiem, czy wilkiem. Jak na razie do te pory wszyscy chirurdzy plastycy na całym świecie, załamują ręce pozostając bezradnymi w obliczu tej choroby.

3 komentarze:

pandorcia pisze...

Okropna choroba :(( Szkoda mi tego chłopaka :((

merka pisze...

Wow..

Kousagi pisze...

Jaa, okropna choroba =_= nikomu takiej nie życzę.