poniedziałek, 6 lutego 2012

Najdroższe ziemniaki na świecie 1kg = 700 dolarów!

Kiedy wyobrażamy sobie najdroższe na świecie jedzenie to nawet nie przychodzą nam namyśl ziemniaki. Jednak czy chcecie wierzyć lub czy nie to ziemniaki La Bonnotte są jednym z najdroższych produktów spożywczych na świecie. Jeden kilogram tych pyszności może kosztować nawet 700 dolarów!
Uprawiane są one na wyspie Noirmoutier i wyspie leżącej na zachodnim Wybrzeżu Francji. Każdego roku rolnicy mogą wyprodukować tylko 100 ton ponieważ ich uprawa polega na tradycyjnym sposobie, czyli na ręcznym sadzeniu, zbieraniu, plewieniu.


Bulwy tych ziemniaków są bardzo delikatne dlatego nie można sobie pozwolić na jaką kol wiek interwencje maszyn. Nawożone są tylko naturalnie czyli przez glony i wodorosty w konsekwencji czego ziemniaki mają potem słonawy posmak.


La Bonnotte sadzi się każdego roku w lutym, a zbiera w maju. Wszystko co związane jest z wyhodowaniem tych ziemniaków wiąże się ze zrobieniem tego w równomierny i jednoczesny sposób. Proces sadzenia, nawożenia i żniw odbywa się na całym świecie w tym samym dniu. Dzięki temu mają one wysoką jakość i smakują tak samo wszędzie. Nawet gotowanie ich wiąże się ze specjalnym sposobem zawierającym tajemną recepturę. Na wyspie Noirmoutier jest kucharz, który gotuje i udziela lekcji, porcja frytek kosztuje tam 300 dolarów!

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

większość polskich działkowców też ręcznie sadzi i zbiera zimeniaki

kia pisze...

Ale ich ziemniaki nie kosztują 700 dolarów ;P
A poza tym oni sadzą wszędzie i zbierają i nawożą wszystko tego samego dnia na całym świecie ;) różnica jest prawda?