wtorek, 14 lutego 2012

Tragiczna historia dziewczyny z Iranu

Nazywa się Ameneh Bahrami i pochodzi z Iranu. Kiedyś  była bardzo szczęśliwą młodą kobietą, której uroda i atrakcyjność przysparzała jej wielu adoratorów. Cieszyła się dużym powodzeniem wśród mężczyzn.
Jednak jeden z jej zalotników postanowił zmienić jej życie. W wieku 24 lat została oblana rtęcią, która uszkodziła twarz i doprowadziła do ślepoty. Przyczyną ataku było odrzucenie propozycji małżeństwa zaproponowanego przez Majida Movahediego. Takie ataki są na miejscu codziennym w Iranie. Setki kobiet ulegają oszpeceniu przez mężczyzn z powodu odrzucenia zalotów czy nie odwzajemnienia miłości, najczęstszą karą dla nich jest wypalenie twarzy kwasem tak, aby nikt inny nigdy już na nią nie spojrzał. Ciekawostką jest, że kobiety także dopuszczają się takich praktyk na mężczyznach, np. jeżeli podgrzewają swojego małżonka o zdradę.

Amenhen Bahrami w 2008r. wygrała sprawę w sądzie na podstawie, której karą dla Majida miało być z wpuszczenie mu do oczu kropli żrącego kwasu tak, aby spotkało go to samo co jego ofiarę czyli ślepota.


Decyzja sądu była kontrowersyjna dla całego świata, Amnesty International uznał ją za nieludzką i okrutną.
W ostatniej chwili przed wykonaniem wyroku kobieta wybaczyła swojemu oprawcy ratując go w ten sposób przed kalectwem. W ostateczności zgodziła się na odszkodowanie finansowe za wyrządzoną jej krzywdę.
Dzięki jej dobremu sercu okrutny człowiek nie ucierpiał, ciekawe czy jest jej chociaż za to wdzięczny czy jak mają to mężczyźni z jego kultury nienawidzi jej dalej?

Brak komentarzy: