wtorek, 10 kwietnia 2012

Czy życie na Marsie jest możliwe dla człowieka?

Początkiem lutego grupa naukowców z Imperial College w Londynie, w Wielkiej Brytanii wydała oświadczenie, w którym mówi, że powierzchnia Marsa nie nadaje się do zamieszkania dla człowieka. Głównym czynnikiem, który do tego się przyczynia to suchość planety, która  utrzymuje się od ostatnich 600 milionów lat.
Badania te potwierdził projekt z 2008r. wysyłający lądownik Phoenix mający za zadanie gromadzenie danych z Marsa. Phoenix zebrał próbki lodu i ziemi, które wykazały, że czerwona planeta była i jest niepłodna od setek milionów lat.Szacuje się, że w przeszłości Mars był znacznie cieplejszy i wilgotniejszy, jednak warunki takie panowały około 3 miliardy lat temu.
"Po mimo tego, że odkryliśmy lód na Marsie, to planeta ta niestety doświadczyła wyjątkowej suszy, która może jeszcze trwać przez setki milionów lat" cytat wypowiedzi Toma Pike, szefa zespołu badawczego z Imperial College.
Jednak czy istnieje jeszcze szanse dla człowieka, aby zamieszkał kiedyś na Marsie?
Tom Pike wraz ze swoim zespołem twierdzą, że dzisiejszy Mars znacznie rożni się od tego z przeszłości, jego warunki są nieprzyjazne dla człowieka. Istnieje nadzieja, którą jest misja NASA i ESA, polegająca na kopaniu znacznie głębiej  w Marsie niż dotychczas.

 Dla naukowców jest to szansa na możliwość życia w podziemiu czerwonej planety.
Mars ma jeszcze wiele nierozwiązanych tajemnic takich jak, np. ścieżki rzeki czy krater dwuosobowe będące teoriami o istnieniu kosmitów.

Brak komentarzy: