czwartek, 1 kwietnia 2010

Ciekawostki dotyczące Słońca

Stanowi ono Centralne ciało Układu Słonecznego - oświetla i ogrzewa naszą planetę oraz jest źródłem życia. Zalicza się ją do najjaśniejszego punktu na niebie, oglądanym przez nas w postaci tarczy, jej postać jest kulista, a swoją objętością przerasta Ziemię o 1300 tysięcy razy.

Badania naukowe wyróżniły jedenastoletni cykl aktywności Słońca, który ma wpływ na : przyspieszenie lub zwolnienie aktywności człowieka, zakłócenie pola geomagnetycznego, stanu jonosfery, występowania zórz polarnych czy zakłóceń fal radiowych.

Ludwik XVI był nazywany "królem słońce" tytuł ten ma swoje korzenie już w odległych dziejach naszej ziemi, gdy władcy wielu narodowości nazywali siebie mianem boga - słońca.

Władca Mezopotamii Hammurabi mawiał o sobie - " Jestem Słońcem Babilonu, które oświeca ziemię Sumeru i Akadu". Wszyscy potem władcy Mezopotamii nosili tytuł "Słońca ziemi" natomiast w Asyrii tamtejszych władców nazywano "Słońcem wszystkich ludzi". W Japonii istniała bogini słońca Amaterasu, którą nazywano matką cesarzy tak samo w Egipcie było z bogiem Ra ojcem faraonów.

W Cusco mieszkał niegdyś Inka Capac, którego uważano za syna Słońca. Jego potomkowie, aż do ostatniego - Atahualpy, który zmarł w 1532r. praktykowali kult Słońca. Złoto było dla nich kroplami potu słońca, a srebro łzami księżycowymi.

Najstarszym zegarem słonecznym na ziemi jest zegar króla Achaza, który panował nad Judeą 2700 lat temu. Rozwijanie wiedzy w dziedzinie zegarów słonecznych przypisuje się arabom ze względów religijnych.

Naukowcy przeanalizowali 50 życiorysów kompozytorów z XVII i XIX wieku, szukając odpowiedzi na pytanie czy Słońce może mieć wpływ na twórczość. Po mozolnych badaniach znaleziono pewną prawidłowość mianowicie lata, które szczyciły się bogatą artystyczną pracą przypadającą na wzmożoną aktywność Słońca. Mowa tutaj o 1828 - 1830 r. gdzie narodził się szereg wybitnych dzieł takich artystów jak np. Berlioz, Chopin, Paganini czy Rossini.

W Martin Berg starym szwajcarskim mieście co roku przez miesiąc nie ogląda się Słońca, ma to miejsce 9 grudnia cały czas przez 30 dni.

"Operacja Prometeusz" jest to plan stworzony przez specjalistów amerykańskich, którego zadaniem jest stworzenie systemu oświetlenia globu ziemskiego. Realizacja jego ze względu na koszta i na technologię dzisiejszych czasów jest jeszcze niezbyt możliwa - planuje się budowę ogromnych luster, z których największe będzie miało powierzchnię 60 tys. kilometrów kwadratowych. Ich zadaniem będzie krążenie wokół orbit ziemskich. Lustra mają być wykonane z folii metalowych odbijających promienie słoneczne i w ten sposób będą oświetlać dowolnie wybrany punkt na kuli ziemskiej.

Brak komentarzy: