niedziela, 22 stycznia 2012

10 najlepszych fotografii, które zaszokowały cały świat!

O doskonałych obrazach i fotografiach mówi się, że wyrażają więcej niż tysiąc słów. Opowiadają one same za siebie historie, które przedstawiają. Pobudzają wyobraźnie i wpływają na nasze uczucia.
 Moc fotografii jest żywa i niezwyciężona.
Oto lista 10 zdjęć, które wpływają znaczono na to co czujemy patrząc na nie.
Uwaga, niektóre zdjęcia są naprawdę wstrząsające, szczególnie fotografia zmarłego dziecka, jeżeli masz słabe nerwy i wrażliwą naturę nie patrz dalej.


10. Uchodźcy z Kosowa (Carol Guzy)


Fotografia Carol Guzy, pierwszej kobiety, która otrzymała Pulitzera za spot zdjęć reporterskich.
Zdjęcie przestawia Agima Shala, dwuletniego chłopca, który jest podawano przez drut kolczasty do swojej rodziny. Tysiące uchodźców połączono i utworzono im obóz w Kukes, w Albani.

9. Wojna pod nogami (Carolyn Cole)

Fotograf Carolyn Cole zrobiła to zdjęcie w czasie swojego reportażu w Liberii.
Fotografia ta pokazuje obraz destruktywnej wojny domowej w Liberii.
Zrobiona na ulicy Monrovia czyli w miejscu najcięższych walk pomiędzy żołnierzami rządu, a rebeliantami.

8. Masakra w Tajlandii (Neal Ulevich)

Neal Ulevich w 1977r. wygrał nagrodę Pulitzera za serię zdjęć zrobionych w Bangkoku, w Tajlandii. 
Masakra w Tajlandii miała miejsce 6 października 1977r. Był to bardzo brutalny atak na studentów demonstrujących przeciw premierowi Thanomowi Kittikachornowi.
Kittikatchorn był dyktatorem, który chciał wrócić do Tajlandii. Jego powrót wywołam olbrzymiąc fale protestów. Protestujący, studenci zostali okaleczeni, pobici, zastrzeleni, powieszeni lub spaleni żywcem. 

7. Po burzy (Patrick Farrell)

Patrick Farrell zrobił wstrząsające zdjęcia ofiar na Haiti w 2008r. Udokumentował tragedię na Haiti za pomocą czarno-białej fotografii. Tematem zdjęcia Po burzy jest mały chłopiec ratujący jedyną rzecz, która mu została po tropikalnym sztormie Hanna.

6. Siła jednego (Oded Balilty)


2006r. władze Izraela nakazały ewakuację nielegalnych placówek, takich jak, np. Amona. Izraelski fotograf Oded Balilty był obecny podtczas tego zdarzenia. Ewakuacja przerodziła się w walkę pomiędzy osadnikami, a policjantami. 
Zdjęcie przedstawia postawę kobiety niebojącej się zbuntować i pokazać swoje niezadowolenie z decyzji władzy. 

5.World Trade Center 9/11 (Steve Ludlum)

Zdjęcie to wyraża moc przy, której czujemy chodź by w jednej tysięcznej tragedię, którą ono przedstawia. 

4. Po tsunami (Arko Datta)

 Jednym z najbardziej tragicznych zdjęć zrobionych podczas katastrofy tsunami na Oceanie Indyjskim jest fotografia Arko Datta. Zdobył on pierwsze miejsce w konkursie World Press Photo 2004.
Fotografia Po tsunami ukazuje indyjską kobietę, leżącą na piasku z wyciągniętymi rękami w geście żałoby po członku rodziny. Jej krewny został zabity przez jednej z najgroźniejszych kataklizmów na ziemi - tsunami.

3. Tragedia Bhopal Gas 1984 (Pablo Bartholomew)

Fotograf Pablo Bartholomew jest uznawanym indyjskim fotoreporterem, który uchwycił tragedię wybuchy gazu Bhopal. Do masakry doszło przez zignorowanie standardów bezpieczeństwa i procedur konserwacji przez fabrykę pescytydów w Bhopal. Wyciek gazu, pescytydów i innych środków chemicznyc spowodował wielkie spustoszenie zarówno dla człowieka jak i dla środowiska. Katastrofa ta jest uznawana za jedną z najgorszych katastrof przemysłowych na świecie. 15,000 tys. ludzi zmarło na miejscu, 170,000 tys.  ludzi zostało przewiezionych na leczenie do szpitala. Wpływ skutków ubocznych podziałał na 520,000 tys .ludzi w tym było 200,000 ludzi poniżej 15 roku życia, a 3000 kobiet w ciąży. 

2.Praca Lwie Serce (Deanne Fitzmaurice)

 Fotograf Deanne Fitzmaurice otrzymał nagrodę Pulitzera w 2005r. za esej fotograficzny lwie serce.
Lwie serce to historia 9-letniego chłopca, Irakijczyka, który został dotkliwie ranny podczas wojny w Iraku. Jego walka ze śmiercią i chęć życia dała mu przydomek Lwie Serce.  


1. Tragedia Omayra Sanchez (Frank Fourier)

Frank Fourier uchwycił uwięzionego w błocie chłopca, znajdującego się w ruinach pomiędzy budynkami. Wybuch wulkanu w Kolumbii, w 1985r spowodował dużą ilość błota. Zniszczył on całkowicie miasto i zabił 25,000 tys. osób.
Po trzech dniach bohaterka fotografii Omayra Sanchez zmarła po 3 dniach walki o swoje życie z powodu hipotermii i wycieczenia...

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

A mi się nie podobają jego oczy..wydaje się jak by był demonem może i jest? i dla tego ona zmarła aż dreszcz ..