niedziela, 18 marca 2012

5 znanych powieści zainspirowanych snami

Wszyscy ludzie marzą, a większość naszych marzeń i snów jest wynikiem podświadomych pragnień, które skrywamy wewnątrz naszego umysłu. Istnieją ludzie, którzy na podstawie swoich pragnień stworzyli niezwykłe prace, które są czymś wyjątkowym dla milionów innych osób.
Zaprezentuje 5 najsłynniejszych przykładów prac, które powstały podczas snu.

1. Zmierzch (Stephenie Meyer)W czerwcu 2003r. Stephanie Meyer obudziła się z pięknego snu, którego nie mogła jeszcze długo zapomnieć. Śniła się jej młoda para ludzi, którzy leżąc na łące rozmawiali ze sobą dlaczego ich miłość nie może trwać. Na swojej stronie internetowej Meyer tak opisała bohaterów swojego snu "Jedno z nich jest po prostu zwykłą dziewczyną, a drugie bardzo przystojnym mężczyzną, który jest wampirem. Rozmawiali ze sobą o przeszkodach, które stoją na drodze do ich szczęścia. Są w sobie bardzo zakochani, ale wiedzą, że ich związek nie ma racji bytu".
Ten sen okazał się bestselerem wszech czasów. Do niedawna książka  Meyer sprzedała się w ponad 17 milionach egzemplarzy na całym świecie. Ponad 91 tygodni była  bestselerem na liście New York Times. Książka przerodziła się w sagę i w cztery hity kinowe!

2. Misery (Stephen King)Stephen King jest jednym z najbardziej płodnych, współczesnych pisarzy, po którego z chęcią sięga młodzież. Nie jest zaskoczeniem, że koncepcje tak genialnej książki stworzył podczas snu. King spłodził Misery podczas drzemki w samolocie. Gdy tylko wylądował na lotnisku stworzył pierwsze 40-50 stron.

3.Frankenstein (Mary Shelley)W 1818r. Mary Shelley miała tylko 18 lat, gdy spędziła lato ze swoim chłopakiem. Pewnej nocy, gdy siedzieli przy ognisku ich rozmowa zeszła na temat ożywienia ludzkiego ciała za pomocą prądu elektrycznego. Po czym zapadła w głęboki sen. We śnie ujrzała ogromnego Frankensteina i poznała jego historię, gdy się obudziła zaczęła pisać o nim opowieści. Jej chłopak później mąż, który również był pisarzem nakłonił ją, aby ze swoich opowiadań stworzyła książkę.

4. Doktor Jekyll i pan Hyde ( Robert Louis Stevenson)Robert Louis Stevenson stał się słynnym pisarzem w momencie stworzenia działa o lekarzu cierpiącym na zaburzenia osobowości.
Gdy tylko obudził się ze swojego genialnego snu od razu zaczął tworzyć. Pierwszy szkic swojej powieści napisał w mniej niż 3 dni. Przegląd książki i poprawki powierzył swojej żonie. Cały rękopis ukończył w 10 dni od dnia, gdy przyśnil mu sie słynny doktor Jekyll.

5. Mewa (Richard Bach)W 1959r. Richard Bach usłyszał pewien głos, który wyszeptał mu do ucha tytuł jego przyszłej powieści. Podczas snu przyśniła mu się cała historia. Natychmiast wziął się do pisania. Rękopis swojej powieści trzymał przez 8 lat. Książka, gdy została wydana wyprzedziła sprzedaż "Przeminęło z wiatrem".

Brak komentarzy: