czwartek, 22 marca 2012

Caligynephobia czyli strach przed pięknymi kobietami


Każdy z mężczyzn wie, że kobiety są najpiękniejszym stworzeniami jakie kiedykolwiek zrodził Bóg. Prawdą jest także, że ludzie lubią zwracać uwagę na piękne kobiety. Jednak istnieją osoby, które panicznie boją się takich pań. Cierpią oni na tzw. fobię caligynephobia. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, na fobię jakąkolwiek może cierpieć więcej niż 11% mężczyzn i kobiet, zaliczają się one do najczęstszych zaburzeń psychicznych. Fobia na piękne kobiety może się wiązać z traumatycznym przeżyciem, w którym  brała udział atrakcyjna kobieta lub wiązać się z wydarzeniem z jakiegoś filmu, telewizji lub doświadczeń innych ludzi. 
Ludzie cierpiący na caligynephobia traktują atrakcyjną płeć przeciwną jako niebezpieczeństwo, często wpadają w panikę przy spotkaniu takiej osoby. Do innych objawów zalicza się także:
-duszność,
-arytmie serca
-zimny pot
-nudności
-ogólne poczucie panicznego strachu
Fobia może wystąpić nie tylko przy bliskim kontakcie, ale także ujrzeniu takiej osoby na zdjęciu, w telewizji czy wideo. Jak do tej pory nie opracowano żadnej skutecznej terapii, która mogłaby pomóc choremu, narkotyki mogą skrócić strach tylko na krótką chwilę. 

Brak komentarzy: