niedziela, 15 września 2013

15 najbardziej okrutnych kar śmierci

Dziś przedstawimy 15 najbardziej brutalnych metod egzekucji jakie zrodziły się z najbardziej mrocznych zakamarków ludzkiego umysłu. Cierpienia jakie one przyniosły nigdy nie opisze się zwykłymi słowami, na myśl przychodzi jedynie słynne motto z "Medalionów" Zofii Nałkowskiej- "ludzie ludziom zgotowali ten los".

15. Pogrzebanie żywcem

Pochowanie żywcem otwiera listę najbardziej brutalnych metod egzekucji. Ta straszna śmierć pochodzi z czasów przed Chrystusem. Była to ówcześnie popularna kara wymierzana zarówno przez jednostki jak i grupy.


Mordercy najczęściej swoje ofiary krępowali po czym umieszczali ich ciała w wykopanym dole i grzebali je żywcem. Z najnowszej historii takich przypadków możemy doszukać się w masakrze nankińskiej dokonanej przez wojska japońskie na ludności chińskiej z miasta Nankin. Japończycy uśmiercili wtedy od 50 tys. do 400 tys. ludzi m.in. tą metodą śmierci. 

14. Śmiertelne ugryzienie

Kolejną straszną formą tortur i egzekucji było wrzucenie do dołu wypełnionego jadowitymi wężami. Gady te najczęściej były głodzone przez kilka tygodni co wzniecało ich agresję. Śmiercią taką zginęło kilku znanych przywódców w tym nordycki władca Ragnar Lodbrok. Inną formą było także wrzucenie skazanych do kałuż bądź zbiorników wodnych, w których znajdowały się wodne węże. 

13. Kocie łapy

Kocie łapy z ang. the spanish tickler było popularnym urządzeniem tortur stosowanym powszechnie w średniowiecznej Europie. Za pomocą kocich łap rozszarpywano skórę, mięśnie i kości ofiar.


Skazanych często publicznie nago przewiązywano do murów czy drewnianych pali po czym następnie zaczęto ich okaleczeć. Zazwyczaj zaczynano od kończyn czy pleców, twarz i szyja zawsze została okaleczana na końcu.

12. Kara tysiąca cięć

Língchí w tłumaczeni oznacza powolne krojenie bądź powolną śmierć opisaną jako karę tysiąca cięć. Praktykowana od 900 r.n.e. do 1905 r. w Chinach. Zamysłem tej publicznej egzekucji było, aby ofiara cierpiała jak najdłużej. Polegało to na przywiązywaniu skazańców do drewnianego pala i metodycznym odcinaniu ich części ciała. 

Mogło to trwać nawet cały dzień! Według konfucjańskiej zasady człowiek pocięty na kawałki nie może zaznać spokoju po śmierci, a więc tortury trwają nadal w życiu pozagrobowym. 

11.  Palenie na stosie

Śmierć na drodze spalenia jest znana człowiekowi już od starożytności. Taka forma kary była związana często z przestępstwami takimi jak zdrada czy czary. Dokonywano jej najczęściej w centrum miast, gdzie było dużo gapiów. Ofiary przywiązywano do drewnianych słupów, a pod ich nogami układano stos z drewna i podpalano go. Ofiara najczęściej umierała od uduszenia się czadem bądź innymi składnikami z dymu. Taki sposób uśmiercania jest uważany za jeden z najwolniejszych sposobów zabijania. 


10. Obrączkowanie

Obrączkowanie czyli necklacing powszechnie praktykowane jest w Afryce Południowej, niestety nadal do dziś. Necklacing polega na nałożeniu ofierze na głowę bądź piersi gumową oponę wypełnioną benzyną i podpaleniu jej. Obrączkowanie powoduje, że ciało człowieka zaczyna się topić!  

9. Łamanie słoniem

W południowej i południowo-wschodniej Azji, hindusi wyszkolili słonie w niesieniu śmierci człowiekowi. Zwierzęta zabijały na dwa sposoby: pierwszy to rozdeptywanie ofiary,a drugi to powolne miażdżenie poszczególnych części ciała. W późniejszym czasie taką koncepcje przejęły rzymskie wojska zabijając w ten sposób swoich dezerterów.
8. Pięć cięć

Jest to forma chińskiej kary śmierci, której koncepcja jest łatwa do uchwycenia. Pięć cieć polega na odcięciu pięciu fragmentów ciała: nosa, ręki, nogi, kastracji i odcięcia talii. Pomysłodawcą takiej metody egzekucji był chiński premier Li Si, który został stracony w ten sam sposób.

7. Kolumbijski krawat

Jest to rodzaj bardzo wyrafinowanego rodzaju śmierci oznaczonego wielkim okrucieństwem. Gardło ofiary nacina się w taki sposób, aby zrobić w nim otwór przez, który wyciąga się język. Ma to przypominać krawat. Praktykowano to podczas wojen domowych w Kolumbii(La Violencia) prowadzone między 1948, a 1958 r. Taki sposób uśmiercania służył głowie zastraszaniu innych.

6. Wleczenie, powieszenie i ćwiartowanie

Karą dla mężczyzn za zdradę stanu w średniowiecznej Anglii było wleczenie, powieszenie i poćwiartowanie. Mimo, że została zniesiona w 1814 roku, to odpowiadała za setki, a może nawet tysiące zgonów. Sposób jej wymierzania był następujący. Skazańca przywiązywano do drewnianego pala, który ciągnął za sobą koń do miejsca egzekucji. Tam go wieszano na krótki okres czasu, aż stanie się "prawie martwy". Po czym kastrowano go i patroszono.  Wyciągnięte wnętrzności i genitalia palono przed ofiarą. Na końcu ścinano mu głowę i ćwiartowano na 4 części. 

5. Buty z cementu

Metoda stworzona przez amerykańską mafią, polega na umieszczeniu stóp ofiary wewnątrz bloków żużlowych, które następnie zalewa się cementem. Ofiarę z butami cementowymi wrzuca się do wody. Ta forma śmierci jest praktykowana w czasach dzisiejszych, od niej pochodzi termin "śpi z rybam". 

4. Gilotyna

Gilotyna jest jedną z najbardziej znanych kar śmierci. Składa się ona z ostrza przymocowanego do liny, głowa ofiary jest unieruchomiona, gdy puszcza się linę ostrze spada na głowę ofiary niemal natychmiast ją odcinając. Taki sposób zabijania jest pozornie humanitarną metodą egzekucji dopóki ofiary nie okazują się żywe po dokonanym akcie. Ludzie będący świadkami takiej egzekucji mówili, że ofiary, którym odcięto głowy czasami mrugały oczami bądź ruszały ustami. Eksperci wysnuli teorię, według której szybkość ostrza nie przerwała pracy mózgu doprowadzając do tego, że skazańcy zostawali przytomni.

3.  Republikański Ślub

Republikański Ślub być może nie jest najbardziej okrutną karą śmierci, ale z pewnością jest jedną z bardziej intrygujących. Taka forma egzekucji pochodzi z Francji, gdzie wiązano ze sobą dwie nagie osoby- mężczyznę i kobietę, zwykle w podobnym wieku i wrzucano ich do wody. W niektórych przypadkach, gdy brakowało wody zamiast utonięcia stosowano przebijanie mieczem jednej i drugiej ofiary. 

2. Ukrzyżowanie

Ukrzyżowanie jest znane wszystkim z najbardziej powszechnego względu, gdyż tak zabito Chrystusa. Ukrzyżowanie polega na przybiciu do drewnianego krzyża rąk i nóg ofiary. Skazany wisi na krzyżu, aż do chwili swojej śmierci, która trwa  zwykle jeden dzień. 

1. Byk z brązu

Byk z brązu czyli brazen bull zwany czasami sycylijskim bykiem jest jedną z najokrutniejszych metod tortur i egzekucji z czasów zamierzchłych. Brazen bull jest najstarszym znanym narzędziem kaźni , którego zaczęto używać ok. 570–554 p.n.e. Jako pierwszy tak okrutną śmierć zapoczątkował Falaris, tyran sycylijskiego miasta Akragas.  Byk z brązu miał u góry otwór przez, który wkładano skazańca, a następie rozpalano pod nim ogień, tak aby ofiara upiekła się żywcem. Narzędzie zostało skontrowane w taki sposób, aby krzyki ofiar wychodzące na zewnątrz brzmiały melodyjnie. 

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

WITAM,

Zabrakłomi w tym wszystkim kary Smierci "BAMBUS" -

Bambus- Ta tortura była uwielbiana w chinach. Ofiar przywiązywano do drzewa. Nogi unieruchamiało się w rozkroku a pod ofiara sadzono bambus ostro zakończony. Teraz po prostu czekało się, aż bambus urośnie nabijając na siebie ofiarę. Co? Czy właśnie pomyśleliście co za głupota? To powiem wam tylko ze przeciętny bambus rośnie około metra dziennie. Czyli się szacuje około 7 cm na godzinę.

"Krwawy orzeł"-

To najstraszliwsza z wymyślnych kara śmierci, a stosowali ją skandynawscy władcy wieków mroku średniowiecza.

Skazańca kładziono na brzuchu na stole, krępowano a następnie wycinano otwory w plecach i łamano po kolei żebra tak, żeby powstało coś na kształt skrzydeł. v Gdy "orzeł" był już prawie gotowy, ciągle żyjącej ofierze wyrywano płuca i posypywano rany solą.

i "ukamienowania"