poniedziałek, 9 września 2013

Sceny z życia teraźniejszych Chin

Chińska Republika Ludowa jest najludniejszym i drugim co do wielkości gospodarki krajem na świecie. Ciągle się rozwija i ewoluuje. Dzisiejszy wpis będzie charakteryzował się ogromnym wyborem obrazów przedstawiającym dzisiejsze Chiny. Znajdziecie tutaj takie zdjęcia jak trzęsienie ziemi w prowincji Gansu, wielką gumową kaczkę z Pekinu czy azjatycką replikę wieży Eiffla. Być może jest to niewielki zbiór tego co tam się dzieje, ale świetnie obrazuje tamtejszą mentalność i kulturę. Zapraszamy!

1. aut. Eugene Hoshiko- aktorka z Beijing Opera w pełnym makijażu scenicznym przed rozpoczęciem spektaklu w Szanghaju, z 8 czerwca 2013 r. 

 2. aut. Kim Kyung-Hoon- Chiński wynalazca Tao Xiangli kontrolujący za pomocą pilota własnoręcznie wykonanego robota humanoida, z 8 sierpnia 2013 r. Swoje dzieło stworzył za pomocą złomu i przewodów elektronicznych, w czasie krótszym niż rok. Koszt całego przedsięwzięcia to niecałe 50 dolarów! 

 3. aut. Kim Kyung-Hoon- dwóch chłopaków spaceruje po wewnętrznym placu nowo wybudowanego kompleksu składającego się z mieszkań, pomieszczeń biurowych, pomieszczeń handlowych i przestrzeni dla sprzedaży detalicznej w Pekinie, z 17 lipca 2013 r. Chiny zobowiązały się do podwojenia dochodów gospodarstw domowych w ciągu nadchodzącej dekady. Ma to na celu zamknięcie luki pomiędzy bogatymi, a biednymi co powoduje zagrożenie dla stabilności społecznej. Chociaż część skrajnego ubóstwa zmalało procentowo w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, to nadal około 12 procent kraju czyt. 1,3 miliarda ludzi wciąż żyje za mniej niż 1,25 dolara za dzień (dane pochodzące z raportu ONZ).

4. aut. Jacky Chen- Właściciel stada koni  Xilin Gol Ligi, w Krainie Wewnętrznej Mongolii należącej do Chin, z dnia 13 lipca 2013.  Jest to obraz przedstawiający coroczny dwudniowy event właścicieli koni.  

5. aut. Ng Han Guan- Przygotowania gwardii honorowej do ceremonii powitalnej premiera Pakistanu Nawazowa Szariafa w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, z 5 lipca 2013 roku.

6. aut. Andy Wong- kobieta przytulająca się do posągu wojownika Terakotowej Armii cesarza Qin Shi Huanga. Jest to replika słynnych figur grobowych żołnierzy i koni z Xian, prowincji Shaanxi znajdująca się w muzeum Qin .

7. aut. Aly- Pracownicy czyszczący obudowę Wieży Oriental Pearl w Szanghaju, z dnia 2 września 2013 r. 

8. aut. Feng Li / Getty Images- 18-metrowa gumowa kaczka w  Garden Expo Park, z 6 września 2013 roku. 

9. aut. Eugene Hoshik- Cosplayerka wkłada perukę podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier organizowanego w Chinach, 11 lipca 2013 roku.

10. aut. Stringer- zdjęcie przedstawiające widok z Minxian po trzęsieniu ziemi w prowincji Gansu, z 22 lipca 2013 roku.

11. aut. Daily China- Policjanci usuwający szczątki zniszczonego domu po trzęsieniu ziemi w prefekturze Qamdo Tibet Autonomous Region, 13 sierpnia 2013 roku. Trzęsienie ziemi zniszczyło 45000 domów, a także autostrady czy mosty.

12. aut. Stringer-  Liczba ofiar poszkodowana podczas trzęsienia ziemi w prowincji Gansu wynosiła 1500 osób rannych. Katastrofa zniszczyła około 51800 budynków!


14. aut. Lintao Zhang / Getty Images- Zdjęcie z Zhangjiajie National Forest Park, z 1 września 2013 roku. 
Jest to najpopularniejsze miejsce turystyczne w prowincji Hunan.


15. aut. Stringer- Profesor Xie Yong tworzy dzieła z tworzywa sztucznego i około 300.000 igieł, w Shenyang, w prowincji Liaoning, z 23 lipca 2013 roku. Igły, według Xie, stanowią ból odczuwany przez zwierzęta podczas usuwania ich futra w celu produkcji odzieży.

16. aut.  Stringer- Zheng Meiju idzie w kierunku swojego częściowo zburzonego domu w Rui'an, w prowincji Zhejiang, z 17 lipca 2013 roku. Zhang, właścicielka tego szczątkowego domu nie chciał przenieść się z niego z powodu niezadowolenia z odszkodowania. Na tym terenie rozbiórki mieszka przez prawie rok, chociaż dostawa wody i energii elektrycznej została odcięta na początku stycznia 2013 roku.

17. aut. China Daily- Mężczyzna oblepiony glonami na plaży w Qingdao, w prowincji Shandong, w dniu 23 lipca 2013 roku podczas tzw. ataku glonów.

18. aut. STR / AFP / Getty Images- Robotnik pracujący na dachu Wuhan Hotel, który jest w trakcie budowy w Wuhan, w prowincji Hubei, w dniu 27 sierpnia 2013 roku.

19. aut. Stringer- Na zdjęciu po lewej człowiek wspinający się z nożem, Hou, w środku znajduje się jego matka, a obok niej ubrany po cywilnemu policjant. Cała sytuacja rozegrała się w prowincji Anshan, 26 sierpnia 2013 roku. Niepoczytalnego mężczyznę schwytano po kilku godzinach.

20. aut. AP Photo / Eugene Hoshiko- Dziewczynka podziwiająca słynne akwarium w Szanghaju.

21. aut. Aly - replika Paryża i wieży Eiffla w Hangzhou w prowincji Zhejiang, w dniu 1 sierpnia 2013 roku. Budowę tej paryskiej repliki rozpoczęto w 2007 r. Chodź zaprojektowano ją dla 10 tys. mieszkańców to jak na razie pozostaje mało zaludniona i jest raczej tzw.  miastem duchów. 

22. Rolniczka spacerująca drogą obok repliki wieży Eiffla. 

23. Czterech mężczyzn niesie jedną z 12 świń, które po ucieczce spacerowały sobie po autostradzie Fuzhou, w prowincji Fujian, w dniu 5 sierpnia 2013 roku. Jedna ze świń zmarła z powodu upału, którego temperatura w tamtejszym dniu osiągnęła  40 stopni Celsjusza.

24. Dziecko chłodzące się w fontannie na Placu Ludowym w Szanghaju, w dniu 7 sierpnia 2013 roku. 


26. aut. Reuters / Carlos Barria- Człowiek używający swojego telefonu w celu zeskanowania kodu QR- naklejki, która jest wykorzystywany do udostępniania danych osobowych, podczas imprezy w Jinshan, na południe od Szanghaju, 20 lipca 2013 roku. "Qixi" festiwal jest chińskim odpowiednikiem Walentynek.

27. aut. Daily Cina-  chłopieć jeżdżący na rowerze pomiędzy makaroem ryżowym w Changting County, w prowincji Fujian, 18 sierpnia 2013 roku.

28. aut. Reuters / Carlos Barria- podnoszenie ostatniej części Szanghaj Tower, 3 sierpnia 2013 roku. Jest to najwyższy wieżowiec w Chinach i drugi co do wielkości na świecie.

29. aut. Lintao Zhang / Getty Images- Zawodnicy świętujący ukończenie The Kolor Run, 10 sierpnia 2013 roku.

30. Dzieci trzymające zabawkowe pistolety będące częścią symulacji szkolenia wojskowego w ośrodku dla dzieci w Shenyang, w prowincji Liaoning, w dniu 31 lipca 2013 roku. 

31. aut. AP Photo / Andy Wong- Muzułmanie palący kadzidło po ukoczeniu porannej modlitwy w Meczecie w Pekinie, 8 sierpnia 2013 roku.

32. aut. Mark Ralston / AFP / Getty Images- wystawa w Muzeum Nauki i Technologii w Pekinie, w dniu 30 sierpnia 2013 roku. Chiny będą wysyłać swoje pierwsze sondy, które mają wylądować na Księżycu do końca roku.

33. aut. China Daily- Pracownik usuwający martwe ryby pływające na brzegach zanieczyszczonej rzeki Fuhe w Wuhan, w prowincji Hubei, w dniu 3 września 2013 roku.

34. aut. STR / AFP / Getty Images- Zdjęcie zrobione 24 maja 2013 pokazujące Wu Yuanhonga, 42 latka, chorego psychicznie i trzymanego w klatce. W takich warunkach mężczyzna żyje od 10 lat.

35. aut. Daily China- Ratownik rzucający pudełko z wodą pitną z helikoptera nad zalanym obszarze w Shantou, w prowincji Guangdong, 21 sierpnia 2013 roku. Powodzie wywołane przez ulewy spustoszyły miasto.

36. aut. Carlos Barria- Xu Fei pracujący w KFC w Hongkou dzielnicy Szanghaju zarabia 2 dolary na godzinę. 


38. aut. Andy Wong- Turysta kręcący film w długim korytarzu zwanym "Chang Lang". Korytarz słynie z tysiąca obrazów przedstawiających pejzaże, ptaki kwiaty czy chińskie litery klastyczne. Znajduje się w Letnim Pałacu w Pekinie. 

39. aut.Philippe Lopez / AFP / Getty Images- prawdziwy groteskowy obraz pokazujący komiczną sytuację w Hongkongu. Turyści wolą robić sobie zdjęcia w tym mieście na sztucznym bilbordzie niż na prawdziwej panoramie miasta.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

super fotki ;)