czwartek, 22 grudnia 2011

Krwawe wodospady na Antarktydzie czy tak wygląda życie na Marsie?

Jest to jedno z nielicznych zjawisk naturalnych, które jest tak fascynujące. Krwawe wodospady na pierwszy rzut oka przypominają płynąca krew, która wydobywa się z wnętrza ziemi. 
Wygląda to tak jakby Antarktyda krwawiła. W rzeczywistości wodospady te zasilane są podziemnymi jeziorami, których barwa jest dosyć nietypowa. Krwisty kolor powstaje w wyniku dużej zawartości siarki i żelaza w wodzie

Z próbek pobranych z krwistego wodospadu naukowcy odkryli niezwykłe bakterie, które żyją bez tlenu, światła i którym nie przeszkadza ekstremalnie niska temperatura. Żyją tak odcięte od świata przez około 1,5 mln lat!
"To trochę jak znaleźć las, którego nikt nie oglądał przez 1,5 ml lat" mówił zachwycony kierownik badań Jill Mikulski.
Nawet jadłospis tych bakterii jest ciekawy, żywią się tym co znajduje się w wodzie czyli żelazem i siarką.  "jest to niezwykła kapsuła czasu. Nie znam drugiego takiego środowiska na Ziemi jak to" mówił w jednym z wywiadów kierownik badań Jill Mikucki. Niezwykłą ciekawostką jest także to, że bakterie przetrwały w warunkach podobnych do warunków panujących na innych planetach! Być może podobne bakterie, organizmy będzie można spotkać pod lodami Marsa.


1 komentarz:

Kristin Mann pisze...

...aż krew zmroziła mi się w żyłach...od widoku i temperatury która tam jest