piątek, 8 lutego 2013

Ned Kelly pochowany po 132 latach

Ned Kelly był najsłynniejszym banitą Australii, wreszcie po 132 latach został pochowany po tym jak powieszono go za morderstwo. Jego ekshumowane szczątki z masowego grobu więziennego trafiły w ręce jego potomków, którzy wyprawili mu mszę i pochowali go w nieoznaczonym grobie.


Ned Kelly wpisał się w czarne karty historii swoimi rabunkami i rozbojami. Jego cechą charakterystyczną jak na tamte czasy był hełm i ręcznie robiona zbroja, która ważyła 44 kg i była na tyle gruba, że chroniła go przed pociskami ówczesnej broni palnej.

Zbroja Neda Kelley'ego

Został schwytany po wielu strzałach w nogi, których zbroja nie osłaniała. Zanim go powieszono w Melbourne Gaol 11 listopada 1880r. - wypowiedział słynne słowa "takie jest życie".


Gang Kelly'ego stała się symbolem dla rozwarstwiającego się w tedy społeczeństwa na warstwę biednych osadników i bogatych bankierów.
Ceremonia pogrzebowa odbyła się według ostatniej woli nieżyjącego, czyli pochowaniu w poświęconej ziemi i tylko w obecności rodziny.
Ned Kelly został pochowany po raz pierwszy w masowym grobie w Melbourne Gaol. W 1929r.,gdy  więzienie zostało zamknięte, kości skazańca zostały ekshumowane i pochowane w innej mogile w więzieniu Pentridge. Wszystkie szczątki zakopane w ogrodzie Pentridge, ekshumowano w 2009.
 W 2011r., naukowcy za pomocą badań DNA pobranych od jego żyjących potomków zidentyfikowali szkielet Kelly'ego. Rząd zdecydował, aby kości banity mogą zostać oddane jego rodzinie. Nadal jednak brakuje czaszki skazańca. Uważa się, że została ona oddzielona od szkieletu podczas pierwszego przenoszenia.
Historia życia Neda inspirowała do napisania wielu  książek i nakręcenia filmów, np. "Ned Kelly" z 2003r. reżyserii Gregora Jordana, "Za króla, ojczyznę i garść złota" autorstwa Anny Brzezińskiej i Grzegorza Wiśniewskiego czy "Prawdziwa historia Neda Kelly'ego", autorstwa Petera Careya.

Brak komentarzy: