sobota, 16 lutego 2013

Odkryto 35 starożytnych piramid w Sudanie

Odkryto 35 małych piramid, wraz z grobami w Sedeinga w Sudanie.
Odkrycia dokonano w latach 2009 i 2012, naukowcy są zafascynowani i zaskoczeni bardzo gęstym rozmieszczeniem piramid. 


Wiek piramid szacuje się na około 2 tysiące lat, prawdopodobnie pochodzą z czasów królestwa Kush w Sudanie. Naukowcy z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, w Nowym Jorku twierdzą, że piramidy te budowano przez lata. Największe z piramid mają około 7 metrów, jedna z nich najprawdopodobniej służyła do pochówku dziecka, gdyż grób miał zaledwie niecały metr długości. 
Budowle stawiano tak gęsto ze względu na mały obszar, stawiano je, aż zabrakło miejsc do ich powstawania.  "Doszli do punktu, w którym było za dużo ludzi i grobów, aż musieli zaprzestać budować". powiedział jeden z naukowców.
Wśród nowych odkryć było kilka piramid, które zaprojektowano z wewnętrzną kopułą ( okrągła struktura) archeolodzy twierdzą, że konstrukcje te przypominają "Francuski Ogród formalny".
Podczas prac stwierdzono, że groby zostały splądrowane z powodu niskiego poziomu odnajdywania artefaktów.  Prawdopodobnie splądrowania dokonano już starożytności. Najbardziej interesującym znaleziskiem był stół ofiarny. Był on skierowany do bogini Izydy i Anubisa, znaleziono na nim napis dedykowany kobiecie o imieniu "Aba-la":
O Isis! Oh Osiris!

To jest Aba-la.

Uczyńcie, aby piła obfite wody.

Uczyńcie jej obfitym obfitym chleb.

Uczyńcie jej godny posiłek.


Stół z napisem był na pożegnanie dla kobiety w tym grobie, ofiarowanym prawie 2000 lat temu.

1 komentarz:

Agnieszka Sklorz pisze...

Fantastyczne... Jestem pod ogromnym wrazeniem