sobota, 16 lutego 2013

Znak z góry? Błyskawica uderza w Watykan po rezygnacji Benedykta XVI

Piorun uderza w kopułę Bazyliki Świętego Piotra, jednego z najświętszych kościołów katolickich, po ogłoszeniu abdykacji przez Benedykta XVI.


Papież swoją decyzję tłumaczy słabym stanem zdrowia i brakiem sił w wykonywaniu zadań. Watykan podkreśla, że żadna konkretna choroba nie wpłynął na decyzję Benedykta. Fakt o abdykacji zaskoczył nawet jego najbliższych współpracowników, chociaż Benedykt (85 l.) podkreślał jasno w przeszłości, że jeżeli stanie się zbyt stary lub zniedołężniały, to ustąpi. W ostatnich latach papież powoli przystopował w swoich zadaniach, min. w ograniczeniu podróży zagranicznych. Dzisiaj papież używa ruchomej platformy w Bazylice św. Piotra, która skraca mu drogę do i od ołtarza. Okazjonalnie używa laski. Jego brat  89-letni, Georg Ratzinger powiedział, że lekarze niedawno zabronili mu udziału w wycieczkach transatlantyckich.  "W tym wieku mój brat chce więcej odpoczynku." powiedział brat papieża.
Benedykt jest pierwszym papieżem od dymisji  Grzegorza XII w 1415r., który zrezygnował z funkcji papieskiej z powodów zdrowotnych.
Ogłosił on swoją rezygnację po łacinie podczas obrad kardynałów, nazywając ją "decyzją wielkiej wagi dla życia Kościoła". Podkreślił, że bycie papieżem wymaga zarówno sił umysłu jak i ciała. 
Watykan przeprowadzi konklawe przed Wielkanocą, aby wybrać nowego papieża. Nie ma żadnych oczywistych liderów na objęcie tego stanowiska. Panuje teraz taka sama sytuacja jak w momencie,gdy Benedykt został wybrany w 2005 roku, po śmierci papieża Jana Pawła II. Został wybrany w wieku 78 lat, był najstarszym papieżem w ostatnich 300 latach.
Po zaskakującej abdykacji papieża i piorunie, który uderzył w kopułę Bazyliki Świętego Piotra ludzie zadają sobie pytanie czy był to znak od Boga? Niektórzy twierdzą, że może to być dowód na Boży gniew lub jakiś znak oszczegawczy z gór. Sceptycy twierdzą, że było to zwykłe zjawisko spowodowane burzą przechodzącą nad Rzymem w tamtym czasie. Pioruny w tedy często uderzają w wysoko wysunięte symbole religijne. A wy jak sądzicie?

Brak komentarzy: