czwartek, 17 października 2013

Zagadka kamiennego "orlego gniazda"

Geolog z Irkucka, Władymir Kołpakow w 1949 r. odkrył w tajdze tajemniczą formację skalną przypominającą orle gniazdo.


 Jest to ogromny stożek posiadający w środku wgłębienie, a w nim mniejszy stożek. Wysokość tego tworu po wyższej stronie waha się między 10, a 15 metrami, gdyż jego kształt jest nieco ścięty, a po opadającej stronie liczy 70- 80 metrów! Średnica całkowita to, aż 130- 150 metrów, a jego głębokość to 8- 10 metrów.


Badacze nie wiedząc z czym mają do czynienia znalezisko to nazwali kraterem Patomskim ( nazwa rzeki znajdującej się w pobliżu). Początkowo sądzono, że twór został wykonany ręką człowieka jednak w pobliżu jak i w całej okolicy nigdy nie mieszkali ludzie. Poza tym lokalne plemiona żyjące dużo dalej nigdy nie tworzyły społeczności budującej tak duże obiekty. Odkrywca domniemanego krateru w celu przeprowadzenia szczegółowych badań planował stworzyć ekspedycję badawczą w tym miejscu jednak nigdy nie udało mu się zorganizować na to tak potrzebnych pieniędzy.


Ponownie sprawcą tajemniczego kamiennego "orlego gniazda" zainteresowano się w drugiej dekadzie XXI wieku. Podczas badań nad kraterem jeden z naukowców zmarł na atak serca. Przez ten wypadek powstała legenda mówiąca, że to miejsce jest przeklęte. Prac jednak nie przerwano, a wieść o tym tajemniczym wytworze obiegła cały świat, wzbudzając zainteresowanie szerokiego grona naukowego. W ten sposób narodziło się wiele teorii tłumaczących powstanie tego krateru, m.in. skutek upadku meteorytu czy pozostałość po kopalni uranu. W końcu doszło do zorganizowania grupy badawczej z prawdziwego zdarzenia. Pobrano ponad 500 próbek dzięki, którym uadło się ustalić, że w tym miejscu nie ma śladów po rudzie uranu więc takia kopalnia nie mogła tu istnieć. Śladów po upadku meteorytu także nie odnaleziono więc być może krater Potomski ma pochodzenie wulkaniczne? Jednak w promieniu wielu tysięcy kilometrów nie ma wulkanów nawet tych wygasłych.


Badacze ustalili na podstawie żyjącej tu roślinności, że "orle gniazdo" liczy 250 lat. Udało im się także stwierdzić, że coś się pod nim znajduje co ma wysoką zawartość żelaza i innych metali ferromagnetycznych oraz, że są tam duże ilości wody. Co ciekawe krater co jakiś czas zmienia swój kształt- raz jest wyższy, raz niższy. Eksperymentalnie udowodniono, że pod "kamiennym gniazdem" istnieje cylindryczny obiekt mający ok. 10 metrów długości!


Dziwnym faktem jest jeszcze to, że drzewa w pobliżu tej formacji rosną bardzo szybko, a jest tak podobnie w rejonie Czarnobyla. Jednak tutaj nie stwierdzono nawet śladowych ilości promieniowania! Nadal badacze łamią sobie głowy w celu wyjaśnienia zjawiska jakim jest kamienne "Orle gniazdo" co rusz wykonuje się nowe badania i powstają to nowe teorie. Jednak jak do tej pory od odkrycia minęło już 64 lata, a my nie mamy nawet cząstkowej wiedzy dotyczącej tego przedziwnego zjawiska.


Brak komentarzy: