sobota, 6 czerwca 2015

Chiny: Rzeźby niczym z komputera

Może się wydawać, że prace Shi Jindiana są stworzone komputerowo, gdyż wyglądają tak imponująco, że nie mogą być prawdziwe. Nic bardziej mylnego, projekty chińskiego artysty są jak najbardziej realne, można je dotknąć. 


Shi za pomocą prostego drutu stalowego potrafi stworzyć niemal doskonałe repliki czegokolwiek począwszy od ludzi kończąc na motocyklach. Mężczyzna szukał przez lata materiału, który byłby nowy i zupełnie nietradycyjny. Gdy zaczął używać drutu stalowego po raz pierwszy wiedział, że znalazł to czego szukał. Stworzył własny zestaw narzędzi przy pomocy, którego metodą prób i błędów nauczył się szydełkować dwuwymiarowymi nićmi stalowymi własne modele trójwymiarowe. 


Podziwiając arcydzieła chińczyka trudno zrozumieć jak potrafi on oddać najmniejszy szczegół w swoich pracach. Sprawia to, że jego sztuka jest tak bardzo wyjątkowa i imponująca. Shi sam twierdzi, że nie lubi twardych sztywnych materiałów lecz woli te bardziej delikatne i elastyczne. Tak więc swoje realistyczne działa wykonuje z drutu przez co na pierwszy rzut oka ciężko uwierzyć, iż nie są one dziełem komputera.


"Prace Shi Jindiana są rodzajem fikcji połączonej z wirtualną rzeczywistością, którą można poczuć przez dotyk. Jego niebieska replika CJ750 Chang Jiang [Jangcy], motoru wojskowego jest wprost oszałamiająca. Każda z jego prac jest wykonywana z dokładnością co do najmniejszego szczegółu. Zabrało mu to wiele lat, ale odnalazł spokój w swoim trudzie. Jak sam twierdzi" kiedy ludzie dotykają twoich rzeźb, to tak jakby dotknęli twojego stanu umysłu, który wyłonił się twoich rąk". Jest to najbardziej niesamowity artysta jakiego przyszło mi spotkać"- krytyk sztuki.


Źródło: http://www.odditycentral.com

Brak komentarzy: