piątek, 5 czerwca 2015

Kwiaty o niespotykanym wyglądzie: 17 rzadkich i niesamowitych roślin

Każdy z nas z natury kocha piękno, a zazwyczaj piękno najlepiej wyraża natura. Poprzez kwiaty ukazuje nam niezwykłą i prawdziwą urodę tak rzadko spotykaną we współczesnym, sztucznym świecie. Dziś przedstawimy Państwu 17 niesamowitych rodzajów kwiatów jakie rosną na naszej planecie.
1. Dracula simia, czyli orchidea z twarzą małpy


Dracula simia w odróżnieniu od innych kwiatów jest stosunkowo młodym gatunkiem. Odkryto go pod koniec lat 70. Dzięki swojemu nadzwyczajnemu wyglądowi ochrzczono ją nazwą małpia orchidea. Jej rodzinne tereny to Ameryka Południowa, Meksyk i Peru. Pierwotnie żyje w lasach tropikalnych na wysokości od 300 do 2800 metrów nad poziomem morza.

2. Storczyk Phalenopsis (Moth Orchid (Phalaenopsis)


Storczyk Phalenopsis występuje w Azji południowo-wschodniej i północnej Australii. Ze względu na ich łatwą uprawę są najpopularniejszymi kwiatami doniczkowymi na całym świecie. Dorosłe kwiaty tego gatunku mają w swoim wnętrzu coś przypominającego małego ptaka.

3.Storczyk - nagi mężczyzna (Orchis italica, Naked Man Orchid)


Storczyk italica, powszechnie znany jako nagi mężczyzna jest gatunkiem orchidei pochodzącej z Morza Śródziemnego. Kwiaty te preferują ciemniejsze miejsca i kwitną w kwietniu. Potrafią osiągnąć do 50 cm wysokości, mają kolor jasnego różu bądź fioletu, charakteryzują się gęsto skupionymi kwiatami. Są bardzo powszechną rośliną w rejonie Morza Śródziemnego.

4.Wyżlin większy (Antirrhinum majus) ( Pod Seed Smoka Snap )


Wyżlin większy (Antirrhinum majus) jest kwiatem pochodzącym z terenów śródziemnomorskich. Jej kwiaty są śliczne, przypominające lwie paszcze. Jednak ta roślina skrywa swoją mroczną tajemnicę. 


Po wyschnięciu kwiatów wyżylin większy ukazuje swoje makabryczne oblicze. Po obumarciu kwiatów zostają po nich torebki nasienne przypominające ludzkie czaszki. 


5. Usta Hookera (Psychotria Elata)


Psychotria elata można spotkać pod różnymi pseudonimami (usta gejszy, usta Micka Jaggera czy hooker lips), jednak niezależnie od nazwy jest najbardziej całuśnym kwiatem na całym świecie. Ta kwiecista kusicielka rośnie w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej, w krajach takich jak: Kolumbia, Kostaryka, Panama i Ekwador. Hot Lips przyciąga piękne kolibry i motyle. Usta gejszy byłyby przepięknym prezentem na walentni :)

6. Niecierpek- Tancerki (Impatiens Bequaertii)


Impatiens Bequaertii jest rzadkim gatunkiem pochodzącym z lasów deszczowych wschodniej Afryki. Kwiaty tego niecierpka przypominają małą dziewczynkę w spódnicy z rozpostartymi ramionami. Często właśnie przez swój kształt nazywa się go tańczącą dziewczyną. Jest bardzo rzadką rośliną kolekcjonerską.

7. Storczyk - pszczoła (Ophrys apifera, Bee Orchid)


Ophrys apifera jest kwiatem występującym w Europie pod nazwą pszczoła. Jest wieloletnią rośliną zielną należącą do rodziny storczykowatych. Rośnie ona do wysokości od 15 do 50 cm. Kwitnie ona od połowy kwietnia do lipca.


Ophrys apifera jest jedynym gatunkiem z rodzaju Ophrys który praktykuje samo zapylenie.

8. Orchidea dziecko- (Anguloa uniflora (Swaddled babies orchid)


Orchidea dzieciątko- Anguloa uniflora jest oszałamiająco pięknym storczykiem pochodzącym z Andów Kolumbijskich. Został odkryty podczas wyprawy do Andów w 1777/88 roku przez botaników Hipólito Ruiz Lopez i José Antonio Pavón Jiménez. Jednak nie został oficjalnie sklasyfikowany do roku 1789 roku kiedy to został nazwany na cześć Don Francisco de Angulo, Dyrektora Generalnego Mines, w Peru. Anguloa uniflora jest kwiatem rosnącym od 18 do 24 cm. Najbardziej niezwykłą cechą tej rośliny są jej złożone kwiaty, które na pewnym etapie rozkwitu, przypominają niemowlę owinięte w pieluszki. Te duże, pachnące, kremowo-białe, kwiaty kwitną zwykle na wiosnę i w lecie. W swoim naturalnym środowisku Anguloa uniflora rośnie na wysokości od 1400 do 2500 metrów. Hodując ją w domu trzeba jej stworzyć zaciemnienie. Podłoże powinno być stale wilgotne. Aby zachęcić roślinę do zakwitnięcia należy zmniejszyć je podlewanie po zakończeniu wzrostu.

9. Kwiat papuga (Parrot Flower Impatiens Psittacina)


W Tajlandii, a dokładnie w dawnej Birmie rośną kwiaty, które mają przepiękne kolory i bardzo oryginalny kształt ich nazwa jest świetnie dobrana do tego jak wyglądają Flower Parrot.
Flower Parrot imitują wygląd papug. Są bardzo piękne jednak i bardzo rzadkie przez co można je tylko podziwiać, a broń Boże dotykać, jest to bardzo surowo karane. Flower Parrot nie może być eksportowany za granicę!


10. Storczyk - latająca kaczka (Caleana major, Flying Duck Orchid)


Caleana major inaczej Latająca Kaczka, jest rodzajem małej orchidei rosnącej we wschodniej i południowej Australii. Od lat prezentuje ona swoje niezwykłe kwiaty przypominające kaczkę w locie. W 1986 roku ten kwiat stał się symbolem na australijskim znaczku pocztowym.

11. Tygrysia orchidea


Tygrysia orchidea jest gatunkiem z rodziny storczykowatych. Nazywa się ją największą na świecie orchideą, gdyż może wyrosnąć do gigantycznych rozmiarów. Waga pojedynczej rośliny może przekroczyć jedną tonę. Każda roślina może wzrosnąć do 3 metrów, mając do osiemdziesięciu kwiatów, który każdy ma szerokość 10 cm. Tygrysia orchidea kwitnie tylko raz na dwa bądź cztery lata. Jednak jej kwiat może kwitnąć, aż do dwóch miesięcy. 

12. Szczęśliwy kosmita ( Happy Alien Calceolaria Uniflora)


Calceolaria uniflora zwana szczęśliwym kosmitą pochodzi z Ziemi Ognistej, z południowej części Ameryki Południowej. Jest rośliną górską, osiągającą do 10 cm wysokości. Kolorystka jej kwiatów to barwa żółta, biała i czerwono- brązowa.


13. Anielska orchidea (Angel Orchid (Habenaria Grandifloriformis)


Anielska orchidea- Habenaria Grandifloriformis to kwiat pochodzący z południowych Indii. Po raz pierwszy została opisana przez Charlesa McCann i Ethelbert Blatter w 1932 roku. Słynie z pięknych, białych płatków, które przy odrobinie wyobraźni przypominają lewitującego, zamaskowanego anioła. Łodygi mają tendencję do nie więcej niż 12 cm wzrostu. Kwitnie od czerwca do lipca.

14. Storczyk - gołąb (Peristeria elata, Dove Orchid)


Peristeria to rodzaj roślin należących do rodziny Orchidaceae, powszechnie zwie się go Gołębiem bądź Świętym Duchem. Występuje w Ameryce Południowej, a także w Panamie, Kostaryce i Kubie.
Peristeria elata jest narodowym kwiatem Panamy. Jego piękny wygląd doprowadził do uzyskania statusu gatunku zagrożonego wyginięciem. W naturalnym środowisku, Peristeria zazwyczaj można znaleźć na skraju lasów liściastych.

15. Orchidea balerina


Orchidea Balerina pochodzi z Zachodniej Australii, Kwietnie od początku sierpnia do września. Rośnie do 15 cm wysokości.

16. Storczyk - biała czapla (Habenaria radiata, White Egret Orchid)


Pecteilis radiata (syn. Habenaria radiata ) jest gatunkiem storczyka rosnącego w Chinach, Japonii, Korei i Rosji. Powszechnie znana pod nazwą Biała Czapla. Jej naturalnym środowiskiem są trawiaste tereny podmokłe, czy wysokie góry. Kwitnie pod koniec lipca do sierpnia.

17. Darth Vader (Aristolochia Salvadorensis)


Aristolochia jest rośliną, która zawiera ponad 500 gatunków. Aristolochia Salvadorensis jest rodzajem wiecznie zielonych i liściastych winorośli drzewiastych i zielnych bylin. Mają specjalistyczny mechanizm zapylania. Rośliny są aromatyczne i ich silny zapach przyciąga owady. Wewnętrzna część okwiatu pokryta jest włoskami, które działają jak pułapka. Po złapaniu owada włosy więdną i go uwalniają. Na wolność wydostaje się insekt pokryty pyłkiem rośliny. 
Źródło:http://thewondrous.com

1 komentarz:

poczta z kwiatami pisze...

Kwiat draculi simia jest podobny do głowy małej małpki