piątek, 19 czerwca 2015

Posągi Buddy w prowincji Bamian zostały odtworzone za pomocą hologramu w 3D

W marcu 2001 roku talibowie wysadzili w powietrze dwa posągi Buddy w Bamian, w Afganistanie. Zniszczenie dziedzictwa kulturowego zostało potępione przez wiele krajów. UNESCO odmówiło ich odbudowania tłumacząc się, że posągi składałyby się więcej niż w połowie z nowych materiałów. Sprawa  Buddy z Bamian została więc zamknięta, aż do teraz. 


W czerwcu, 2015 roku w Bamian w Afganistanie odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej krajów Azji Południowej. W ramach tego wydarzenia odtworzono przez hologram zniszczone posągi.


Całe wydarzenie powstało z inicjatywy chińskiego milionera i jego małżonki, Janson Yu i Liyan Hu. Nakłonili oni naukowców do stworzenia specjalnego projektora 3D, którego koszt wyniósł 120.000 tys. dolarów. Po testach w Chinach uzyskali oni zgodę UNESCO na zorganizowanie imprezy w Bamian. Tam za pomocą urządzenia odtworzono wygląd wysadzonych przez talibów posągów. 


W wydarzeniu odtworzenia posągów wzięło udział 150 osób. Udało się odtworzyć wygląd 37 i 55 metrowego Buddy. Milioner walczący o odtworzenie skarbu powiedział: „Zwyczajny laser ożywił pamięć o posągach wielkiego Buddy. Oczywiście nie zastąpił on tych zniszczonych, ale pokazał nam, że ich pamięć i obecność nie została unicestwiona". 


Źródło: http://shanghaiist.com

Brak komentarzy: