wtorek, 2 czerwca 2015

Polska zabawa Escape Room: Masz godzinę, aby wydostać się z pokoju

Polski rynek od pewnego czasu podbija nowa gra towarzyska o nazwie Escape Room. Moda na tego typu rozrywkę przybyła do nas oczywiście z zachodu. Na czym ona polega? Wyobraź sobie, że Ty i Twoi przyjaciele trafiacie do pokoju pełnego różnych przedmiotów. Macie sześćdziesiąt minut  na wydostanie się z niego. Jednak, aby to zrobić musicie rozwiązać kilka logicznych zagadek. Czas mija, jesteście obserwowani, a tajemnice do rozwiązania są naprawdę trudne. Cała fabuła przypomina raczej grę komputerową, w której to Wy możecie być bohaterami.


Takiego typu zabawy pojawiły się u nas naprawdę niedawno. Escape Room można spotkać w Warszawie (Let Me Out), Gdańsku, Wrocławiu (Logical Room) czy Krakowie (Project Escape). W zależności od miejsca tajemniczych pokojów jest do przejścia od dwóch do pięciu. Są one tematyczne, np. istnieje pokój zamordowanego detektywa Johna Monroe, pokój szalonego naukowca, pokój zaginionego dziecka i pokój "Tajemnica bursztynowej komnaty". Różnią się one poziomem trudności. Nie każdemu, który decyduje się na zabawę udaje się rozwiązać wszystkie tajemnice. W takim przypadku przychodzi ktoś z obsługi i otwiera drzwi przegranemu. Może on podać rozwiązanie zagadki bądź nie, gdyż niektórzy gracze decydują się w nią zagrać ponownie.


W zabawie bierze udział od 2 do 5 osób. W czasie zabawy są oni sami zdani jedynie na siebie. Tym, którzy przegrają nie wyjawia się historii, której nie udało im się rozwiązać. Jest to naprawdę trudne, do pokonania jest pełno kodów, haseł i innych elementów, które trzeba za sobą łączyć.


Przed graczami w pokoju znajduje się monitor, który odmierza czas zakończenia zabawy. Czuwa nad nimi Mistrz Gry, który może podsunąć jakąś podpowiedź. 


Czy Escape Room przyjmie się w Polsce? Myślę, że z całą pewnością tak. W naszym kraju nie ma za dużo innych alternatyw, gdzie ludzie mogliby się pobawić. Nasze społeczeństwo jest dziś dobrze doinformowane i łaknie rozrywek jakie dostarcza świat zachodu. 

Źródło: http://natemat.pl

1 komentarz:

Escape room pisze...

Jakiś czas temu byłam w escape room Captivity http://captivity.pl/ w pokoju Gra o Tron. Jestem fanką tego serialu, dlatego chętnie się tam wybrałam z grupą znajomych. Było super! Polecam każdemu tego typu rozrywkę - kreatywna i wymagająca logicznego myślenia :)