poniedziałek, 1 czerwca 2015

Francja: Ukryte przez 100 lat podziemne miasta żołnierzy (również Polaków)

Po raz pierwszy w historii możemy mieć szansę obejrzeć wspaniałą kolekcję zdjęć poświęconych najbardziej tajemniczej części I wojny światowej. Mowa tutaj o ukrytych miastach, którymi były podziemne tunele, kamieniołomy czy kopalnie. Skrywały one wielu żołnierzy z różnych frakcji. Autor fotografii, Jeffrey Gusky jako jedyny dostał pozwolenie i dostęp do wszystkich ukrytych miejsc, które znajdują się obecnie pod prywatnymi gospodarstwami we Francji. Fotograf nie miał pojęcia czy ten temat zainteresuje widzów, ale cudowne fotografie nieznanych cudów okazały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Gusky swoją kolekcję zatytułował jako Ukryty świat I wojny światowej.


Żołnierze ukrywający się przed wrogiem, którzy niejednokrotnie stawiali śmierci czoła chcieli coś po sobie zostawić, chcieli oddać swoje emocje jakie im towarzyszyły w tamtych chwilach. Tworzyli również dla nadziei i dla swojej wiary. W ten sposób powstały kamienne rzeźby, grafiki czy artefakty, które przez prawie 100 lat były praktycznie nietknięte. 

Gusky dostał szansę od losu, aby być pierwszą osobą w historii, która może pokazać ludziom ukryty świat I wojny światowej. Właściciele gruntów pod, którymi skrywało się wiele żołnierzy gorliwie chronili swoich tajemnic. 


"Te podziemne miasta, które widziałem po raz pierwszy w życiu, były najbardziej poruszającym doświadczeniem jakie przeżyłem", mówi Gusky. "Znalezienie setek wiadomości, które powstały ręką żołnierza sprawiają uczucie jakby był on dziś stał przy tobie, gdy je oglądasz. Czuję ogromną odpowiedzialność wobec ludzi, którzy mi zaufali i udostępnili swoje sekrety".
Mężczyzna spędził sześć miesięcy fotografując różne ukryte miejsca. Często zdarzało mu się pracować w całkowitych ciemnościach jak również czołgać się na czworaka w ciasnych przestrzeniach. Dodatkowym niebezpieczeństwem były często spotykane niewypały w postaci granatów ręcznych czy pocisków artyleryjskich. 

POLSKA ARMIA

Gusky odnalazł tysiące dzieł sztuki stworzone przez żołnierzy: polskich, francuskich, brytyjskich, niemieckich, amerykańskich, kanadyjskich, węgierskich, australijskich, chińskich, a nawet afrykańskich. Ich obecność potwierdzała fakt, że trzy różne armie zajmowały te samo podziemne miasto podczas wojny. 


Fotograf wierzy w słuszność swojego zadania" Jestem człowiekiem z misją. Mam nadzieję, że te zdjęcia zmienią sposób myślenia ludzi o I wojnie światowej. Mam nadzieje, że te zabytki będą również chronione przez przyszłe pokolenia. Ukryty świat I wojny światowej daje nam wgląd w mentalność poszczególnych żołnierzy, którzy nie chcieli milczeć w obliczu wojny. Mężczyźni z obu frontów byli ludźmi, którzy czuli i chcieli to wyrazić tworząc. Ich dzieła przypominają nam dzisiaj, że oni tutaj byli i istnieli jako żywe, oddychające istoty".
Źródło:https://robertoalborghetti.wordpress.com

Brak komentarzy: