poniedziałek, 7 marca 2011

Blue Hole - Najpiękniejsze miejsce na Ziemi i śmierć zarejestrowana na kamerze

Błękitna Dziura jest niczym innym jak podwodną jaskinią morską potocznie nazywaną przez wielu morską studnią. Morskich studni jest wiele na całym świecie, zwykle w nisko położonych regionach przybrzeżnych. Z najbardziej znanych otworów niebieskich należy wymienić te, które można znaleźć w Belize, w Wyspach Bahama, w Guam, w Australii i w Morzu Czerwonym. Najgłębszą studnią morską na świecie jest Dean’s Blue Hole, której głębokość sięga do 202 metrów.
Jedną z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych Błękitnych Dziur jest Blue Hole z rezerwatu Ras Abu Dżallum. Mieści się ona w Morzu Czerwonym, na północ od Dahab w Egipcie. Ma 102 metry głębokości i 60 m średnicy. Na 54 metrze w jej ścianie otwiera się łuk skalny, przez który można wypłynąć do otwartego morza.
Błękitna Dziura Dahab’u jest jednym z najbardziej popularnych i najniebezpieczniejszych miejsc do nurkowania o przydomku „Diver’s Cemetery”. Wejście do Blue Hole jest oznakowane napisem: „Blue Hole: Łatwe wejście”. Plotka głosi, że prawdopodobieństwo niewypłynięcia z morskiej studni jest jak 2 do 100 i rośnie wraz z wiekiem śmiałków. Dzięki badaniom polegającym na wpuszczeniu robota z kamerą do środka studni wiemy, że na 280 metrze zaczyna się prawdziwe cmentarzysko sprzętu nurkowego.
Egipskie władze podają, że w miejscu tym zginęło około 40 nurków jednak lokalni mieszkańcy jak i wiele przewodników nurkowych twierdzą, że liczba ta jest zafałszowana i znacznie zaniżona.
Najbardziej znaną ofiarą Blue Hole w Dahab jest Jurij Lipski, którego śmierć zarejestrowały kamery, zginął na głębokości 91,6 metra. Śmierć była spowodowana przede wszystkim brakiem doświadczenia i brakiem odpowiedniego sprzętu.
Oto prawdopodobnie nagranie ze śmierci izraelsko-rosyjskiego nurka Jurija Lipskiego -tutaj słychać jak się dusił:

Na końcu tego filmiku widać ciało martwego nurka!

1 komentarz:

Alicja pisze...

śmierć i piękno idą czasem w parze...