wtorek, 1 marca 2011

Najbardziej niezwykłe zwierzęta świata!

W dzisiejszym poście wybierzemy się w podróż po różnych zakątkach świata w poszukiwaniu najbardziej niezwykłych gatunków zwierząt. Obnażmy naturę z jej tajemnic i przedstawmy najbardziej niespotykane i jedyne w swoim rodzaju zwierzaki, które wprowadziły w osłupienie niejednego odkrywce.
Oto kilka przykładów na to, że natura nigdy nie zostanie poznana przez człowieka w stu procentach, zawsze natkniemy się na coś co nas zaskoczy, przecież co dnia odkrywamy coś nowego.

Aye Aye (Palczak Madagaskarski, Daubentonia madagascariensis)
 Ten mały cudaczek to lemur pochodzący z Madagaskaru, według afrykańskich legend jest on symbolem nieszczęścia. Jednak w ekosystemie pełni ważną rolę- w tropikalnym klimacie zastępuje naszego dzięcioła przez co charakteryzuje się niezwykłą metodą zdobywania pokarmu. W korze drzewa szuka niewielkich zgrubień, które mogą być oznaką mieszkających w środku szkodników, następnie zębami wygryza dziurę, w którą wkłada środkowego palca, i nim wybiera sobie soczyste larwy. Niestety aye aye jest gatunkiem, któremu grozi wyginięcie.
Australopławikonik, Pławikonik Australijski (Phycodurus eques), Liściasty konik morski (leafy sea dragon)
 


Na pierwszy rzut oka widzimy nic innego jak kupkę wodorostów jednak jest to dobrze zakamuflowana rybka morska żyjąca u wybrzeży południowych i zachodnich wód Australijskich.
Axolotl(Ambystoma mexicanum)Ta mała różowa ślicznotka to odmiana salamandry pochodząca z jeziora Xochimilco w Meksyku, występuje wyłącznie tylko tam. Jej larwy potrafią same się rozmnażać (neotenia).  Dzięki łapką potrafi chodzić, jej części ciała takie jak ogon czy kończyny potrafią same odrosnąć. Może dożyć nawet 15  lat jednak jedynie w warunkach laboratoryjnych. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.

Skoczek długouchy ( Long-eared Jerboa) (Euchoreutes naso)
 
Skoczek długouchy zwany jest potocznie „pustynną myszką Miki”.Jak na razie jego wsytępowanie odnotowano wyłącznie w Chinach i Mongolii.  Jest na tyle specyficzny, że według naukowców jest jedynym przedstawicielem zarówno jego rodzaju Euchoreutes jak i podrodziny Euchoreutinae. Na dzień dzisiejszy niewiele wiadomo o tym cudaku, ciągle trwają badania służące bliższemu poznaniu tej „myszki”.
Albinotyczny żółw miękkoskorupowy (Softshell turtle)Tego niezwykłego żółwia odnaleziono  u wybrzeży Chin. Charakteryzuje się nietypowym kolorem przez co nazywany jest przez wielu albinosem, jest gatunkiem mięsożernym zdarza się, że zje sobie od czasu do czasu jakiegoś ptaka lub ssaka. Posiada bardzo miękką, skórzastą skorupę.

Morski ogórek (sea cucumber)Te dziwaczne zwierzaki to strzykwy zaliczane do tzw. szkarłupni, przez to jak wyglądają nazywane są ogórkami morskimi. Występują na całym świecie na dnie morskim. Istnieje wiele rodzajów ogórków, z których większość w krajach azjatyckich uznawanych jest jako przysmak.

Sea Pig (brak polskiej nazwy) (Scotoplanes globosa)


Sea Pig przypomina nam raczej mały balonik niż zwierze, jednak zapewniam, że ono żyje i porusza się. Zamieszkuje dna morskich oceanów co dosyć dziwi naukowców, gdyż nie pojętym jest jak przy takim ciśnieniu te baloniki nie ulegają pęknięciu. Z tego co wiadomo Sea Pig żywi się tym co znajdzie czyli jakimiś roślinami lub ich szczątkami, a nawet błotem.

Gwiazdonos (Condylura cristata)

Jak widać ten mały malec przypomina trochę krzyżówkę kreta z kwiatkiem, pochodzi z Ameryki Północnej. Może się pochwalić najszybszym refleksem na świecie, gdyż potrafi on zlokalizować swoją ofiarę (najczęściej to nicienie lub larwy owadów), wyselekcjonować ją od innych nie nadających się do spożycia  i zjeść w przeciągu 1/5 sekundy!

Pigmejka, Marmozeta pigmejska (Pygmy Marmozet) (Callithrix (Cebuella) pygmaea)


Pigmejkę można spotkać w lasach tropikalnych Brazylii,  Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Boliwii. Jest uznawana za najmniejszą małpę, a nawet za najmniejszą z ssaków naczelnych. Mierzy od 14 do 16 cm( 20 cm z ogonem). Nazywana jest często małpką kieszonkową (pocket money) .Nie należy ją mylić z 'thumb monkey” czyli małpką, która mieści się na  kciuku ludzkiej dłoni, gdyż takie zwierzęta nie istnieją, zdjęcia z ich wizerunkami są z edytowane, przerobione w różnych programach.

Matamata (Chelus fimbriata lub Chelus fimbriatus)
Gad ten przypominający pół potwora- pół żółwia został znaleziony w Ameryce Południowej i występuje głównie w rozlewiskach rzek Amazonki i Orinoko. W sumie jego wygląd jest dobrym kamuflażem, gdyż nie poruszając się może wyglądać jak skała i tak też robi, nie rusza się do czasu, aż jego ofiar się nie zbliży i w tedy atakuje.

Golec (Heterocephalus glaber), nagi szczur (naked rat)

Jest to gatunek szczura z rodziny kretoszczurowatych, występujących w Afryce Wschodniej. Naked rat jest ślepy i cechuje się praktycznym brakiem owłosienia, mieszka w podziemnych norach i prawie nigdy nie wychodzi na powierzchnię. Gryzonie te mają podobną hierarchię do hierarchii pszczół – występuje tutaj królowa, samce dominujące i robotnicy i robotnice, które nie mogą się rozmnażać, gdyż przysługuje to tylko maximum trzem samcą w stadzie i jednej samicy jaką jest królowa. Cechują się niezwykłą fizjologią, gdyż występuje u  nich brak czucia bólu i słaby metabolizm.

Żmijowiec (Chauliodus)
 


Z wyglądu przypomina wściekłą rybę, w rzeczywistości w sumie taka jest, gdyż należy do drapieżnych ryb głębinowych z rodziny żmijowców. Występują praktycznie na dnie wszystkich oceanów, w szczególności tych miejscach, gdzie nie dociera światło. Ich narządy wyposażone są w fotofony, dzięki którym wytwarzają światło. Światło jest świetną metodą do polowań, oślepia ono i wabi przyszły obiad wprost w paszczę żmijowca.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Rewelacyjny artykuł, wiele ciekawostek. Dołączyłabym jeszcze takie cudeńko:
http://1.bp.blogspot.com/-BA21QQWCmhs/TZhSXvDY8EI/AAAAAAAAHLI/wDYF7TlbpC4/s1600/Glaucus+atlanticus.jpg
czyli Glaucus Atlanticus

Anonimowy pisze...

Bardzo udany arykuł. Swietnie skomponowany. Zierzeta niesamowite.
Duzy plus...