wtorek, 8 marca 2011

Najdziwniejsze Domy/Budowle na świecie

Yellow Treehouse Restaurant

Yellow Pacific Environments Architects wyznaczyło sobie cel zaprojektowania i zbudowania restauracji w drzewie. Efektem jest wybudowana 18 grudnia 2008r. piękna konstrukcja na 40- metrowej  sekwoi w pobliżu miasta Warkworth, w Nowej Zelandii. Do restauracji drzewnej prowadzi piękny, drewniany most, w środku jest około 30 miejsc siedzących lub 50 miejsc stojących do mniej formalnych spotkań.

Invisible Hotel Tree
"Hotel Drzewo" został zaprojektowany przez szwedzką firmę Tham & Videgard Hansson Arkitekter. Mieści się 15 metrów nad ziemią i jest całkowicie zbudowany z luster - okazało się to świetnym kamuflażem, gdyż dzięki temu hotel jest praktycznie niewidoczny. Konstrukcja położona jest w północnej Szwecji, ok 60 km od koła podbiegunowego.

Twisted House 
Rzeźba zaprojektowana w 2005r.  przez amerykańskiego artystę Johna McNaughtona, znajduje się w Indianapolis, w Indianie, w USA.

Shell Dom
Shell Dom został zaprojektowany przez japońskiego architekta Kotaro Ide w pięknym japońskim lesie Karuizawa, w Nagato. Dom ma kształt dwóch dużych muszli.

Shoe House
Dom w kształcie buta został zbudowany w 1990r. w Republice Południowej Afryki, w prowincji Mpumalanga przez artystę i hotelarza Rona Van Zyla, na prośbę jego żony. But jest częścią większego kompleksy,w  którego skład wchodzi: sklep, basen, bar, restauracja i schronisko.

The Basket Building
Budynek w kształcie kosza piknikowego znajduje się Newark, w stanie Ohio, w USA. Budynek jest siedzibą urzędu Longaberger Basket Company. Założyciel firmy Dave Longaberger wymarzył sobie, aby wizytówką jego biznesu był budynek w kształcie kosza i tak też się stało w grudniu 1997r.

Krzywy Domek
Krzywy Domek został zbudowany w 2003r. w Sopocie, w Polsce. Zaprojektowany przez wybitnych architektów Szotyńskich i Zaleskiego, którzy inspirowali się rysunkami Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga.


The Bubble House
Dom Bańka został zaprojektowany przez fińskiego architekta Anttiego Lovaga w połowie lat 70 -tych. Istnieje około 20 takich domów we Francji.

Thin House
Niezwykle cienki dom znajduje się w w Londynie, w Wielkiej Brytanii.

Hundertwasser Building
Budynek w kształcie litery "U" jest kompleksem mieszkalnym w Darmstadt, w Niemczech. Spośród 1000 okien nie znajdzie się drugie takie samo, drzewa i krzewy wyrastają z nich. W największej swojej części sięga do 12 pięter. Został zbudowany w 2000r. na podstawie projektu wiedeńskiego artysty Friedensreicha Hundertwassera.

The Inside-Out House

Dom trochę przypomina na pierwszy rzut oka jakąś katastrofę budowlaną, jednak jego wygląd został zamierzony. Został zaprojektowany przez Dana i Deana Rucka Havela, którzy z dwóch budynków zrobili sobie tunel z wirem w środku, dom można podziwiać w Houston, w Texasie.

Kettle House

Dom w kształcie czajnika podobno został wybudowany w 1950r. w Galveston w Teksasie, w USA. Udało mu się przetrwać w 2009r. huragan Ike, który był najgorszym huraganem w tej miejscowości od 1990r. Metal, z którego jest zbudowany łapie kolor wschodzącego Słońca, które jest po drugiej stronie plaży.

Pumpkin House
Dom Dynia przypomina trochę małą altankę, która znajdowała się w Deerwood w Minnesocie.

Isabella Pink House

Różowy domek wygląda niczym wyjęty z baśni, niejedna dziewczynka na pewno chciałaby w nim zamieszkać.  Domek ten podobno jest własnością Myszki Miki w Toon Town, of the Magic  Kingdom, w Disneylandzie we Florydzie.

The House Of The Rising Sun
Ten malowniczo położony domek znajduje się na rzece Drina, w pobliżu miasta Bajina Basta, w Zachodniej Serbii.

Multiplicities villaDom ten jest częścią  projektu Ordos 100, który polegał na wybudowaniu kompleksu luksusowych wili w Inner Mongolii, w północno-wschodnich Chinach. Projekt ten tworzy 100 architektów, z których 27 jest obcokrajowcami.

Ice House 

Dom z lodu jest świetnym rozwiązaniem w gorące, letnie dni.

Tree House Desing
Domek dla baby jagi, jak dla takiej konstrukcji jej lokalizacja została świetnie wybrana, znajduje się w pobliżu Hyde Parku.

River House
Dom na rzece znajduje się w Vermont, we Francji.

Boat House MatchingProjekt Donna Corlessa w Burano, we Włoszech.


Stone House
Dom ze skał znajduje się w Guimaraes, w Portugalii.

Unique Roof HomeDom zlokalizowany w Caspar, w Kalifornii. Posiada świetny, niesamowity dach.


UFO HouseDom Ufo został zaprojektowany i utworzony w opuszczonym ośrodku w Sanjhih, w Tajwanie.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Niektóre z tych domów są wspaniałe... np. Dom Wschodzącego Słońca, albo Niewidzialny. Aż zazdroszczę ludziom, którzy tam mieszkają.