wtorek, 25 czerwca 2013

8 najbardziej ekstremalnych, kulturowych modyfikacji ciała czyli plemienne skaryfikacje

1. Rozciąganie ucha

Nie da się wskazać kto jako pierwszy zapoczątkował modę na rozciąganie uszu i dlaczego to zrobił. Dziś wiele kultur także nasza praktykuję tę metodę z najróżniejszych przesłanek. U nas raczej jest to zwyczajna moda, ale w innych społeczeństwach wypływa to z religii, kultury, różnych ceremonii czy po prostu służy odpieraniu zła. Można więc śmiało powiedzieć, że ludzie na całym świecie od lat uczą się sztuki ćwiczenia rozciągania ucha. Zaczyna się to od plemion Masajów w Kenii do plemienia Huaorani w dorzeczu Amazonki, aż po zachodnią młodzież, która wchodzi do salonu i wybiera sobie biżuterię do rozciągnięcia ucha.

2. Kamienne zatyczki w nosie

Plemię Apatani mieszka w dolinie Ziro, w stanie Arunachal Pradesh, w północno-wschodnich Indiach. Słynie z tego, że ich kobiety wtykają sobie w nozdrza ogromne (do 5 cm średnicy) kamienne zatyczki.Wśród plemion Arunachal uznawane są za "najpiękniejsze", tak piękne, że w rzeczywistości miały być uznawane za nieatrakcyjne. Stanowiło to ochronę przed najeźdźcami z innych plemion. W dzisiejszych czasach zwyczaj ten jest już raczej tradycją kultywowaną przez młodsze członkinie tego plemienia.
3. Nacinanie twarzy

Większość chłopców z plemienia Dinka nie płacze, gdy miejscowy czarownik przy pomocy rozpalonego noża nacina ich ciemne twarze. Jeżeli pokażą, że odczuwają ból lub zaczną krzyczeć to stracą szacunek w całej swojej społeczności. Najlepiej jest więc spokojnie siedzieć i pozwolić czynić czarownikowi swoją powinność. Nacinanie twarzy jest praktykowane w całym Sudanie, to w jaki sposób się to robi i w jakich miejscach świadczy o tożsamości poszczególnych plemion i czyni ich kobiety pięknymi.
Mężczyźni z plemienia Dinka, w Sudanie Południowym mają blizny, które są równoległymi liniami na całym czole. Świadczy to o męskości i o tym, że stają się wojownikami. 

4. Przebijanie twarzy

Ten dosyć skrajny widok jest wynikiem krwawego festiwalu wegetarian na wyspie Phuket, w Tajlandii. Odbywa się on na przełomie września i października i trwa 10 dni. Jest to co roczny rytuał przejścia do dorosłości, którego tradycją jest przebijanie twarzy. Przebijanie twarzy jest także aktem pobożności dla siebie i całej społeczności. Na festiwalu wegetarian można także spotkać takie rytuały jak chodzenie boso po rozżarzonych węglach czy wchodzenie po drabinach, które mają na szczeblach ostrza. Ludzie praktykujący te metody popadają w trans dzięki, któremu ponoć znoszą ból. Podobno rany znikają po festiwalu jednak na niektórych twarzach co roku gromadzi się ich coraz więcej (patrz na zdjęcie z kluczami).

5. Ostrzenie zębów

Wiele kultur praktykuje modyfikacje ciała w postaci co rocznego ostrzenia zębów, zazwyczaj są to przednie siekacze. Na Bali, zęby ostrzy się tylko na dole, ponieważ uważa się, że ostre górne siekacze reprezentują gniew, zazdrość i inne podobne negatywne emocje. Tradycja ta jest również rytuałem przejścia w dorosłość dla młodych ludzi. Metoda ostrzenia zębów była również praktykowana przez Aborygenów z powodów duchowych, jak i u niektórych Wietnamczyków i plemion z Sudanu. W kulturze Majów zęby nie tylko były ostrożne, ale także rzeźbiono na nich różne wzory, który świadczyły o przynależności do wyższej klasy społecznej. W innych kulturach taką modyfikację ciała wykonuje się w celu upodobnienia do zwierząt, m.in  praktykowało to plemię Wapare z między-tropikalnej Afryki, naśladowali w ten sposób rekiny.

6. Nacinanie ciała

Nacinanie ciała jest popularne na całym świecie jednak w największym stopniu wykonywane jest przez plemiona mieszkające u źródeł rzeki Sepiku, w Papui-Nowej Gwinei. Jest to ich element ceremonii inicjacyjnej dla mężczyzn. Całość ceremonii trwa tydzień i obejmuje także publicznie upokorzenia chłopców przechodzących inicjację. Starsi z plemienia używają ostrzy do wykonywania cieć na całym ciele chłopców, robią to w taki sposób, aby powstałe potem blizny emitowały skórę aligatora. Wierzą, że upodobniając się do aligatora, przestają być chłopcami, a stają się mężczyznami- drapieżcami.

7. Rozciąganie warg

Powyższa modyfikacja ciała ma swoje zarysy w dalekiej przeszłości. Dowody archeologów wskazują, że poszerzanie warg miało miejsce w Sudanie i Etiopii (8700 lat p.n.e.), w Mezoameryce (1500 lat p.n.e.), a na Ekwadorze (500 lat p.n.e.). Dziś kultywowane jest przez grupy mieszkające w Afryce i Amazonii. Mursi z doliny rzeki Omo w Etiopii  ten sposób upiększają swoje kobiety. Dziewczynki, które wchodzą w okres dojrzewania poddają się takiej skaryfikacji. Polega ona na wybiciu przednich siekaczy i przebiciu dolnej wargi, w którą wkłada się drewniany kołek. Kiedy rana się zabliźni kołek zastępuje się większą tarczą (może mieć ona średnicę nawet do 35 cm) i potem stopniowo powiększa się otwór w wardze. Im większy otwór tym kobieta jest atrakcyjniejsza.

8. Rozciąganie szyi

W kobiety północnej Tajlandii znane są z pięknych, mosiężnych obręczy na szyi, które potrafią ważyć nawet do 30 kg. Często nazywa się je "długimi szyjami" lub "kobietami żyrafami", potrafią one mieć nawet do 25 obręczy. Mit tej tradycji głosi, że kobieta, gdy zdejmie taką obręcz to złamie się jej szyja lub nie będzie jej w stanie utrzymać w pozycji pionowej. Jednak nie jest to prawdą. Dziewczynki często otrzymują swój pierwszy zestaw obręczy w wieku 5 lat. Składa się on zazwyczaj z 5 obręczy, które ważą około 0,5 kg. 

1 komentarz:

Sławoj Jował pisze...

Ciekawy artykuł:) Fajnie wygląda ta skóra aligatora:) Był program na National Geographic, który pokazywał proces wykonywania tego.