czwartek, 27 czerwca 2013

10 najbardziej niesamowitych wież widokowych

1. Wieża obserwacyjna w Phoenix (USA)

Duńskie studio i nowojorscy architekci z Bjarke Ingels Group (BIG) zaprojektowali niezwykłą wieżę widokową, która stała się bardzo oryginalną wizytówką dla miasta Phoenix w Arizonie. Mieści się w samym centrum miasta i jest największa atrakcją turystyczną w tamtych okolicach.

2. Wieża obserwacyjna Baumwipfelpfad w Niemczech

Piękny park narodowy w Bawarii nie jest jedyną atrakcją turystyczną w tamtym rejonie. Turyści oprócz pięknych lasów z chęcią zwiedzają wieże obserwacyjną Baumwipfelpfad, której konstrukcja wykonana z drewna i stali przypomina wielkie jajko. Wysokość tej wieży to 25 metrów, a całkowita jej długość wraz z chodnikiem, który prowadzi na taras widokowy wynosi 1300 metrów.

3. Wieża widokowa w Korei 


Koreański architekt Changki Yun (Kyungam Architects Associates) zaprojektował najbardziej niesamowitą wieżę widokową dla miasta Seongnam w Korei Południowej. Jej celem było wniesienie ludzi do chmur, na jej terenie mieszczą się liczne kawiarnie i restauracje. 

4. Wieża widokowa zasilana mocą wiatru

Stworzona przez architekta Michaela Jantzen wieża widokowa jest jego futurystyczną koncepcją wytwarzania energii. Turbiny, z których składa się wieża mają na celu eliminowanie trującego dwutlenku węgla i wyprodukowanie energii elektrycznej. Turbiny składają się z  pięciu segmentów, które aktywują się w momencie podmuchu wiatru, obracają się one w różnych kierunkach i produkują energię elektryczną.

5. Wieża widokowa w Murturm, w Austrii

Ta niesamowita budowla jest projektem monachijskiego biura Terrain: Loenhart & Mayr. Wznosi się ona nad rzeką Mur przy austriackiej granicy ze Słowenią. Schody konstrukcji pokryte są aluminium i prowadzą na samą górę po czym schodzą na dół. Dzięki takiemu projektowi turyści wchodzący na górę nie mijają się ze zwiedzającymi schodzącymi na dół. Wieża mierzy 27 metrów wysokości i jest świetnym punktem obserwacyjnym dla naukowców, którzy monitorują poziom wód rzeki Mur.7. Wieża ArcelorMittal Orbit w AngliiSzalenie poskręcana wieża ArcelorMittal Orbit znajduje się w Londynie, w Anglii. Czerwony, stalowy zawijas zapewnia najlepszy widok na Park Olimpijski. ArcelorMittal Orbit została zaprojektowana przez Kapoora Anisha oraz Cecila Balmonda, a jej sponsorem była firma produkująca stal ArcelorMittal, na której cześć nazwano wieże. ArcelorMittal Orbit był także sponsorem Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 i Paraolimpijskich. Wieża, która jest dziełem sztuki, został skonstruowana w 60% z recyklingu stali i osiąga wysokość 114,5 metrów.

8. Wieża Seljord Point Lookout w Norwegi

Jak głosi legenda jezioro Seljord w Norwegi zamieszkuje gigantyczny węgorz o imieniu Selma, który wywraca łodzie. Podobnie jak w historii z Nessie, z Wielką Stopą Yeti na poparcie tej legendy są setki świadków, którzy widzieli Selme w jeziorze. W 2008r. miasto postanowiło wykorzystać legendę o wielkim węgorzu i zbudowali niezwykłą wieże widokową, która ponoć może pomóc w obserwacjach potwora. Konstrukcja została zaprojektowana przez architekta Rintala Eggertsson i nazwana Point Lookout Seljord. Wykonana jest z drewna i oferuje turysta niezwykłe przeżycia związane z legendą.

9. Wieża Bamboo w Amazonii

Brytyjski architekt Marks Barfield zaprojektował centrum badawcze w amazońskiej dżungli wykonane z bambusa. Wieża ma ponad 6 metrów wysokości. Centrum ma służyć zarówno naukowcom, jak i turystą w badaniu i podziwianiu  lasów tropikalnych.

10. Wieża obserwacyjna Näsinneula w Finlandii

Wieża widokowa Näsinneula została zbudowana w 1970r.  i jest najwyższą wolno stojącą konstrukcją w Finlandii i najwyższą wieżą widokową w krajach skandynawskich. Jej wysokość to 168 metrów!

Brak komentarzy: