wtorek, 27 sierpnia 2013

14- latek wyglądający jak starzec!

Ali Hussain Khan z Bihar, w Indiach ma zaledwie 14 lat, a wygląda jak mężczyzna w podeszłym wieku! Chłopiec cierpi na bardzo rzadką chorobę genetyczną- progerie (przedwczesną starość) powodującą starzenie się jego organizmu dziesięć razy szybciej niż u innych dzieci. Los nie oszczędził także piątki jego rodzeństwa, braci i sióstr, które również zachorowały na progerie i zmarły przedwcześnie. Jest to jedyny przypadek na świecie, kiedy na tą chorobę zachorowało więcej niż jedno dziecko z tej samej rodziny. Mały Ali po mimo takiego cierpienia nadal ma nadzieję na wynalezienie cudownego lekarstwa, które mu pomoże. Według lekarzy ciało 14-latka można porównywać z ciałem 110-latka!


"Bardzo chcę żyć i mam nadzieję, że gdzieś tam jest lekarstwo na moją chorobę. Nie obawiam się jednak śmierci, ale moi rodzice wiele już wycierpieli" - powiedział Khan. "Chciałbym żyć dla nich dłużej. Nie chcę po raz kolejny obciążać ich bagażem cierpienia".

Rodzice chłopca Są kuzynostwem, ich małżeństwo zostało zaaranżowane przez seniorów rodu. Doczekali się ośmiorga dzieci, z których piątka urodziła się z progerią i zmarła. Został Ali i dwie jego siostry, jako jedyne nie obciążone śmiertelną chorobą. Na świecie istnieje zaledwie 80 przypadków progerii  na świecie! Według lekarzy dzieci z tą wadą genetyczną rodzą się zdrowe, przynajmniej na takie wyglądają, proces starzenia rozpoczyna się u nich między 18, a 24 miesiącem życia.


Dzieci cierpiące na tak nieuleczalną chorobę zazwyczaj cierpią także na: zaburzenia wzrostu, utratę tkanki tłuszczowej, wypadanie włosów, cienką, suchą skórę z brązowymi plamami i zmarszczkami,  sztywność stawów, zwichnięcia stawu biodrowego, uogólnioną miażdżycę, choroby serca i udary mózgu. 
Choroba jest śmiertelna, najstarsza osoba cierpiąca na progerie mieszkała w Południowej Afryce i zmarła w wieku 26 lat w 2011 r.

Brak komentarzy: