niedziela, 4 sierpnia 2013

Niezwykłe portrety bezdomnych alkoholików z Mongolii


Mongolia posiada rekord największego spożycia alkoholi na świecie. Według statystyk ok. 51% mężczyzn i 8% kobiet to nałogowi alkoholicy. Hiszpański fotograf Mikel Aristregi Prieto postanowił udokumentować surowy obraz życia bezdomnych alkoholików, którzy staczają walkę z brutalną mongolską zimą. W najzimniejszych porach temperatura wynosi nawet -55°C. Bezdomni próbują przetrwać ukrywając się po ziemią w kanałach, z dala od reszty społeczeństwa. 

Byambadorg (36 lat) mieszka wraz ze swoją żoną, Ogoonoo w kanale pod placem Ulaanbaatar, w stolicy Mongolii Ułan Bator.

Bezdomni korzystają z gorących rurach wodnych w celu ogrzania się. Ich temperatura przekracza 80°C. Często z braku rozwagi kończy się to licznymi oparzeniami na ciele. 

Widok na centrum Ułan Bator.

Munguntuya wraz z mężem Sumya śpią w kanale pod ulicą Jamyan. Mają małą córeczkę, która mieszka z siostrą Munguntuya.

Uuganaa (24 lata), z dumą prezentuje swoje domowe tatuaże: swastykę, która w Azji jest uważana za symbol szczęścia i pomyślności oraz skaryfikację. Obydwa znaki wykonane w dzieciństwie mają symbolizować jego odwagę.  

Niepełnosprawna młoda kobieta, Tamirbulgan mieszka ze swoim ojczymem Aiyurgzan. Obojga łączy alkoholizm i zależność seksualna. Żyją w opuszczonym kontenerze obok centrum Ułan Bator.

Otgontsetseg (30 lat), mieszka na ulicy ze swoją partnerką, Tugultur (33 lata). Oboje pochodzą z miasta Erdenet, obecnie pomieszkują w UB. Tugultur jest w 6 miesiącu ciąży, jednak nadal dużo pije. 

Aresztowana pijana kobieta jest przenoszona przez policjantki do jednej z cel na posterunku policji w dzielnicy Bayangol.To jedyna trzeźwa komórka w Mongolii, w której pijane kobiety zaciąga się w celu wytrzeźwienia. 
Batbold podczas leczenia alkoholizmu zażywa jakieś leki w celu rzucenia picia. Znajduje się w Centrum Leczenia Uzależniem w Ułan Bator.

Ouyndeleg (35 lat) mieszka ze swoim najmłodszym synem, Tumenulzii, (14 lat), w schronisku założonym przez religijną organizację Betel. Jego misją jest pomoc wszystkim walczącym z alkoholizmem. Betel znajduje się w północno-zachodniej części Ułan Bator. Rodzina mieszka tam już 8 miesięcy wraz z 34 innych osobami. Tumenulzii jest tam jedynym nastolatkiem, który nie spożywał alkoholu.

Brak komentarzy: