wtorek, 5 maja 2015

Czerwone banany o unikalnym smaku malin!

Banany są owocami najbardziej popularnymi w spożyciu na całym świecie. Jednak czy wiecie, że bananowce nie są drzewami, a drzewiastego pokroju roślinami zielnymi! Banany to nic innego jak największe na świecie zioło, które potrafi osiągnąć nawet do 15 metrów wysokości! Jak każde z ziół tak i banany żyją około roku, a ich wysokość duża wyklucza ich z gatunku drzew.


Banany zawierają trzy rodzaje cukrów: fruktozę, sacharozę i glukozę. Zawierają 6 rodzajów witamin i 11 rodzajów minerałów. Wszystko razem po zjedzeniu daje niesamowity zastrzyk energetyczny dla naszego organizmu. Teraz wyobraźcie sobie czerwonego banana! Większość z Was zapewne nie wie, że istnieje co najmniej 5 rodzajów bananów innych od tego najpopularniejszego w kolorze żółtym!


Czerwony banan jest znacznie słodszy od tego zwykłego, który gości w naszym codziennym menu. Każdy z nas pragnie poznawać nowe smaki owoców więc zapraszamy do zapoznania się z tym nowym gatunkiem.
Owoce czerwonych bananów są podobne do tych popularnych jednak ich smak znacznie się różni. Ma on połączenie smaku banana i maliny bądź truskawki. Pochodzą z Kostaryki i są faworytem w Ameryce Środkowej, Meksyku i na niektórych obszarach Australii.


Nadają się one do spożycia, gdy ich skóra przybierze ciemny czerwony kolor i pojawią się małe brązowe plamki. Lepiej ich nie spożywać, gdy są zbyt miękkie i posiadają intensywny zapach, gdyż w procesie fermentacji dochodzi do utraty enzymów i rozwoju niektórych bakterii. Ich czerwony kolor pochodzi od beta-karotenu, który zawierają w swoim składzie.


Owoc ten ma wysoką wartość odżywczą i kaloryczną, zawierają dużą ilość potasu, witaminy C i beta-karotenu. Średniej wielkości owoce zawierają nawet do 400 mg potasu, który odpowiada za dzienne zapotrzebowanie organizmu na tą witaminę. Potas jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i mięśnia sercowego.
Jeden taki owoc wystarczy na 15% pokrycia dziennego zapotrzebowania organizmu w witaminę C. Witamina ta jest silnym przeciw utleniaczem, który nie tylko chroni organizm przed chorobami, ale także zapewnia mu ochronę przed wolnymi rodnikami. Zmniejsza ryzyko choroby serca i niektórych nowotworów.
Czerwone banany są również bogate w błonnik, jeden banan zawiera w sobie 16% codziennego zapotrzebowania ciała. Mają one w sobie włókna czerwone dzięki, którym zmniejsza się ryzyko zawałów serca i cukrzycy typu 2. 
Owoce te są bogate w witaminę B6 i witaminę D, jeden owoc zapewnia 20% dziennej zalecanej ilości tych witamin, wspiera metabolizm białek i czerwonych krwinek. 


Dojrzałe czerwone banany mają swój unikalny aromat podobny do swojego żółtego kuzyna, jednak w smaku przypomina  malinę bądź truskawkę. Owoc ten jest doskonałym dodatkiem do sałatek, lodów czy musów.
Można spożywać je na surowo bądź ususzyć w piekarniku. Są miękkie i słodsze od tych zwykłych. Czerwony bananowiec rośnie tylko w obszarach tropikalnych i subtropikalnych, ich owoce są gotowe do spożycia po 9 miesiącach. Należy pamiętać, że tylko te dojrzałe nadają się do jedzenia, jedząc twarde nigdy nie poznacie ich prawdziwego smaku. W Polsce można je dostać w niektórych marketach jednak ich cena jest nieco odstraszająca, gdyż kosztują około 20 zł za kg. Jednak raz na jakiś czas można zaszaleć i zjeść coś naprawdę egzotycznego ;) Przecież nam, ludziom pracującym też coś się należy!

Źródło: http://www.healthyfoodhouse.com

Brak komentarzy: