poniedziałek, 4 maja 2015

Kosmiczna sowa z oczami niczym nocne niebo!

Nowym hitem Internetu stała się kosmiczna sowa o imieniu Zeus. Internauci zakochali się w jej galaktycznych oczach!


Historia Zeusa zaczęła się w Kalifornii. Tam pewnej nocy wpadł w ścianę domu, doznając licznych obrażeń, które uniemożliwiły mu dalsze poruszanie się. Nad ranem domownicy posesji odnaleźli go rannego na ganku. Cierpiącą sowę przekazano do centrum ratunkowego w Sylmar, w Kalifornii. Tamtejsi weterynarze po badaniach stwierdzili, że przyczyną wypadku jest ślepota.


Ze względu stan zdrowia nie wypuszczono ptaka na wolność, jego nowym domem stało się Wildlife Learning Center, gdzie zyskał rzeszę fanów i stał się wizytówką ośrodka.


Swoją popularność Zeus zawdzięcza niesamowitym oczom, które przypominają rozświetloną galaktykę. Ptak pochodzi z gatunku syczoń zachodni, który żyje w Kanadzie i Ameryce Środkowej. Jego teren to górskie lasy, zarośla, pustynie i obszary podmiejskie. Sowy te wydają wiele ciekawych odgłosów, np. krótkie gwizdy czy spokojne mruczenie. Ich pożywienie to głównie owady, małe gryzonie i ptaki.


Galaktyczne oczy Zeusa są wynikiem choroby. Uważa się, że widzi on tylko w 10 procentach. U kosmicznej sowy zdiagnozowano zapalenie spojówek, zwyrodnienie rogówki, zapalenie błony naczyniowej oraz szklaną przesłonę. Najprawdopodobniej sowa została zaatakowana przez drapieżnika bądź czymś się zraniła. Do ogólnych schorzeń można także dodać zaćmę torebki i białe plamki, które są wynikiem fibryny i zakrzepów krwi w pigmencie. To one dają niepowtarzalny wygląd oczom Zeusa. Schorzenia sowy nie wiążą się z bólem i oprócz nich jest ona zupełnie zdrowa. Regularnie poddaje się ją badaniom okulistycznym. Przez swoją ślepotę galaktyczna sowa nie miałaby szans na przeżycie na wolności, gdyż zaburzone widzenie niemożliwa jej polowania.


Zeus emanuje spokojem i jest świetnym towarzyszem dla dzieci. Po mimo swojego małego rozmiaru ma dużą osobowość i ciekawy charakter. Sowę karmią osobiście biolodzy z WLC. Jego codzienna dieta to jedna mysz i 8 robaczków. Jak przystało na prawdziwą gwiazdę kosmiczna sowa ma swoje podobizny w sklepie z pamiątkami!

Źródło: http://deadstate.org

Brak komentarzy: