niedziela, 10 maja 2015

Festiwal Wolności: Niesamowite zdjęcia z festiwalu Burning Man

Burning Man jest festiwalem sztuki współczesnej, odbywającym się co roku, od lat 80. Pod koniec każdego sierpnia ma on miejsce na pustyni w stanie Nevada. Nazwa festiwalu wzięła się od rytualnego podpalania kukły odbywająca się zawsze pod koniec imprezy. Z roku na rok przyciąga on coraz więcej uczestników. W tamtym roku Burning Man celebrowało ponad 65 tys. osób.Pod koniec tego sierpnia, aż do 1 września pustynia Black Rock, zamieni się w ponad 60 tysięczne miasteczko. Po rytualnym spaleniu kukły nie zostanie po nim ani śladu, aż do przyszłego roku.
Jedna z uczestniczek zabawy, Elizabeth Bader, tak opisuje to zjawisko" Wyjaśnić, czym jest festiwal Burning Man - komuś, kto nigdy nie brał w nim udziału, to tak jakby próbować opisać niewidomemu tęczę".


Niema co szukać miasteczka Czernego Kamienia na mapach, pojawia się ono tylko na tydzień czasu po czym znika bez śladu. Kilkutysięczna metropolia budowana jest przy pomocy uczestników i wolontariuszy. 


Ludzie z całego świata, głównie ze Stanów zjeżdżają na pustkowie w Nevadzie, aby czynnie uczestniczyć w paleniu różnych przedmiotów. Na tydzień czasu budują tam bary i kluby tematyczne. Wszystko na imprezie jest za darmo, ponieważ pieniądze nie grają roli dla uczestników.


Większość osób uczestniczących w zabawie buduje przez wiele miesięcy wspaniałe budowle, które spłoną zaledwie w parę chwil. Po ciężkiej pracy zostają jedynie zgliszcza. Jednak dla tych ludzi jest to fascynujące przeżycie, na które czekają co roku. 


Co rok festiwal Burning Man odbywa się pod innym hasłem. W zeszłym roku był to temat karawany. Uczestniczą w nim ludzie z różnych grup społecznych, o różnej sytuacji majątkowej, Są prawdziwi bogacze i ludzie ubodzy. Bez względu na wiek i płeć razem siadają przy ogniku i opowiadają różne historie.


Do wyjazdu trzeba się jednak staranie przygotować surowy klimat pustyni nie dla każdego jest przyjazny. W razie problemów inny ludzie z chęcią udzielą pomocy. 


Jak co roku ten festiwal odwiedza francuski fotograf Victor Habchy, który uwiecznia go niesamowitymi zdjęciami, zobaczcie jak celebruje się festiwal Burning Man.


Źródło:http://www.dailymail.co.uk

Brak komentarzy: