niedziela, 24 maja 2015

Chiny: Mumia chińskiego mnicha ukryta w posągu Buddy powraca do Chin!


Prywatny, holenderski kolekcjoner jest właścicielem starożytnego posągu siedzącego Buddy, który w swoim wnętrzu skrywa pewną tajemnice. Jest nią zmumifikowane ciało micha! Holender obiecał, że zwróci Chinom ich dziedzictwo w ciągu miesiąca. Figura została skradziona z świątyni w Fujian ponad 20 lat temu.


O posągu siedzącego Buddy zrobiło się głośno w marcu tego roku, gdy holenderscy naukowcy podczas tomografii komputerowej odkryli, że w jego wnętrzu znajdują się szczątki prawie 1000- letniej mumii. 


"Żyjący Budda" był atrakcją na tymczasowej wystawie w muzeum historii w Budapeszcie. Z tej imprezy zostało wykonanych wiele zdjęć, które trafiły do mediów. Gdy zobaczyli je wieśniacy z Yangchun, z prowincji Fujian byli przekonani, że wygląda on identycznie jak posąg, który im skradziono. Badacze z Biura Kultury Fujian wydali oświadczenie, w którym potwierdzili pochodzenie Buddy. Szczątki wewnątrz złotego posągu należą do słynnego, Zhanggong Zushi. Posąg był czczony przez mieszkańców wsi, aż zaginął ze świątyni w 1995 roku.


Posąg siedzącego Buddy jest w całości wykonany ze złota, ma wysokość ok. 1,2 m. Na świecie istnieje około 20-25 mumii mnichów, jednak ta z ukrytą zawartością jest jedyna w swoim rodzaju. Mnisi przygotowujący się do mumifikacji robili to bardzo staranie. Przez dłuższy czas żywili się tylko nasionami. U kresu ich drogi spożywali tylko już trujące korzenie, aby zapobiec zjedzeniu ich ciała przez robactwo. Samomumifikacje praktykowano w X i XI wieku, dotarła ona z Japonii do Chin, a następnie rozeszła się po całej Azji. Nie postrzegano tego rytuału jako samobójstwo, temu obrzędowi mogli poddać się tylko mnisi buddyjscy najwyższej rangi. Był to ich sposób na osiągnięcie nirwany. Pradawny posąg ma w końcu powrócić do swojego kraju.

Źródło: http://shanghaiist.com

2 komentarze:

lipkada pisze...

Bardzo ciekawy artykuł, ale proszę autora o poprawienie ogromnego błędu jakim jest "Chiną" powinno być "Chinom", w zdaniu "zwróci Chinom ich dziedzictwo". Aż w oczy kole :/

Admin pisze...

Dziękuję za uwagę, błąd już poprawiony