wtorek, 31 marca 2015

Najdziwniejsze budynki w Chinach


W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił przyspieszony rozwój kraju jakim są Chiny. Napływają tam najbardziej znakomici architekci z całego świata dla, których ten kraj stał się istnym placem zabaw. Miasta charakteryzują się dużą różnorodnością, zachwycającymi i dziwnymi kształtami niekonwencjonalnych budowli. Postanowiliśmy dzisiaj przedstawić klika z najdziwniejszych pomysłów architektonicznych w Chinach.
1.Teatr Narodowy w Pekinie, Pekin

Projekt francuskiego architekta, Paula Andreu. Teatr Narodowy został wybudowany w 2007 roku obok pałacu Tiananmena. Całość wybudowana jest z tytanu.




2.Galaxy Soho, Pekin

Galaxy Soho jest projektem Zahy Hadid. Jest to budowla z czterema owalnymi wieżami, które połączone są mostkami. Całość skupia się wokół okrągłego dziedzińca.


Nowatorski projekt jest niczym innym jak centrum handlowym i kompleksem biurowym. Wszystko ma ponad 330 tys. metrów kwadratowych. W środku nie ma ani jednego kąta prostego!




3. Wyspa Feniksa (Phoenix Island), Hainan

Wyspa Feniksa nazywana również Orientalnym Dubajem jest sztuczny archipelagiem, na którym powstaje nowoczesny kompleks wypoczynkowy.


Całość obejmuje powierzchnię 393.825 metrów kwadratowych (4.239.100 m²). Na wyspie znajduje się plaża i 395 metrowy most.

 

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu przekracza 3 mld jenów (około 464.000.000 dolarów).



4. Linda Haiyu Plaza, Pekin

Budynek przypominający gąsienicę ulokowany jest na rogu czwartej ulicy w Pekinie.Ten futurystyczny projekt jest autorstwa, Zaha Hadida z Soho. Przestrzeń przeznaczona jest dla pomieszczeń biurowych.

5.Tianzi Hotel, Hebei

Chiny znane są z przepięknych rzeźb Buddy w górach, jeden z przedsiębiorczych biznesmenów postanowił podtrzymać tą tradycje. Wzniósł ogromne trio bóstw w środku Hebei, na wschód od Pekinu.


10- piętrowe figury są tam naprawdę blokami mieszkalnymi. Prezentują one wizerunek Fu, Lu i Shou, chińskich bogów szczęścia, pomyślności i długowieczności.

6.Wuliangye Yibin, Syczuan

Budynek w w prowincji Syczuan o kształcie butelki jest fabryką produkującą alkohol.


7. Budynek w kształcie telefonu komórkowego, w Kunming

Ta gigantyczna komórka jest budynkiem mieszczącym się przy obwodnicy w Kunming, w prowincji Yunnan. Budynek stał się żywą wizytówką miasta. 


Lokal w kształcie telefonu komórkowego składa się z 11-pięter, mieszczą się w nim biurowce i mieszkania.

8. Fortepian i skrzypce, Huainan

W Huainan, centrum prowincji Anhui, znajduje się kompleks budynków w kształcie fortepianu i skrzypiec. Projekt jest autorstwa grupy studentów z Politechniki Hefei. W tym dość interesującym miejscu mieści się szkoła muzyczna. Chińczycy nazwali ten kompleks " najbardziej romantyczną budowlą w Chinach".



9. Budynek w kształcie imbryku, Wuxi

Jaki kształt może mieć budynek, w którym mieści się centrum informacji turystycznej w regionie słynącym z czerwonych dzbanków z gliny? Oczywiści musi wyglądać jak imbryk. 10- piętrowy dzbanek, znajduje się w Wuxi, w prowincji Jiangsu. Jest on repliką błogosławionego, antycznego czajniczka mistrza Wanga Jinchuana.



10. Muzeum herbaty Meitan,Guizhou

Kolejnym budynkiem związanym z herbatą jest Muzeum Herbaty Meitan, w prowincji Guizhou na południu Chin. Jest 74 metrową konstrukcją symbolizującą tradycje rodziną jaką jest picie zielonej herbaty.



11. Budynek lotosu, Wujin

Australijscy architekci ze Studia 505 zaprojektowali centrum sztuki i wystawę w Wujin, w prowincji Jiangsu. Jest to projekt gigantycznych kwiatów lotosu, przedstawiający ich różne etapy rozkwitania.


12. Koło, Kanton

Budynek w kształcie koła znajduje się w Kantonie. Jest projektem architekta Józefa di Pasquale. W swoim dziele był inspirowany tradycją feng shui.


Wielki okrąg przypomina starą chińską monetę, jednak odbijając się w wodzie przybiera kształt liczby osiem. Jest to symbol liczby nieskończoności i insygnia starożytnej dynastii, która panowała tu 2000 lat temu

13. Hotel Sheraton, Huzhou


Budynek Sheraton jest luksusowym ośrodkiem i hotelem z wspaniałym geometrycznym kształtem, podkowy. Budowla ma 27 pięter i mieści się na jeziorze Taihu w Huzhou.


4,5 gwiazdkowy hotel posiada 321 pokoi, 37 willi, 40 apartamentów, apartament prezydencki, parking, fitness klub, centrum odnowy biologicznej, 4 restauracje, kawiarnię, basen i pokoje z tarasami! Tak ogromne przedsięwzięcie jest projektem Yansong Ma.


14.Brama Wschodu, Suzhou

Majestatyczna Brama Wschodu komponuje się wspaniale z panoramą zabytkowego miasta Suzhou. W 2012 roku Brama o 74 kondygnacjach została uznana za największą bramę na świecie.



15. Siedziba CCTV w Pekinie
Chińska Centrala Telewizyjna (China Central Television) została zaprojektowana przez holenderskich architektów z OMA. Projekt tak się spodobał, że został powielony w wielu innych miastach.
Źródło:http://www.theguardian.com

poniedziałek, 30 marca 2015

Chiński most widokowy tylko dla ludzi o mocnych nerwach!


Spacer po tym moście nie jest dla osób o słabych nerwach, cierpiących szczególnie na lęk wysokości.
Most w kształcie podkowy znajduje się w Yunyang Longgang Geological Park w Chongqing. Intrygujący jest fakt, że dolna część będzie oszklona. Spacerując po nim widać będzie całą przepaść! 


Otwarcie tarasu widokowego ma odbyć się w maju. W jego budowlę zainwestowano
ponad 35 mln juanów (5.600.000 dolarów)!
Rampę zbudowano 26 metrów od krawędzi górskiego szczytu, całość znajduje się 717 m nad ziemią. 

Wspornik mostu rozciąga się do 26,64 metrów. Jest to 5 metrów więcej od wspornika tarasu widokowego w Wielkim kanionie, w Arizonie. Od takich widoków można dostać zawrotu głowy!

Źródło:http://m.chinadaily.com

niedziela, 29 marca 2015

Gigantyczny budynek penisa w Chinach


Chiński Dziennik Ludowy (People Daily) stał się prawdziwym pośmiewiskiem, po wybudowaniu nowej siedziby. Budynek wywołuje uśmiech, ale także skrajne emocje przez swój falliczny kształt.


Dziennik Ludowy jest główną gazetą państwową partii komunistycznej w Chinach. Każdy z mieszkańców był bardzo podekstycytowany oczekując nowej siedziby tak poważanej gazety w kraju, która powstawała w Pekinie. Imponującej wielkości 150 metrowa wieża niestety miała dziwny, niecodzienny kształt. Wygląda jak ogromny penis.


Władze chińskie postanowiły ocenzurować wszystko kraju  co miałoby obrazić falliczną budowle. Nie życzą sobie jakichkolwiek porównań do penisa.


Jednak ludzie mają oczy i widzą co ten kolos przypomina.

Trafny żart internautów
Źródło: www.dailychina.com

sobota, 28 marca 2015

Odnaleziono tajemnicze kamienne kręgi na pustyni Gobi


Odnaleziono tajemnicze kamienne kręgi na pustyni Gobi. Zlokazliowano je w Flaming Mountain w Turpan, w regionie autonomicznym Xinjiang Uygur (północno-zachodnie Chiny).


Znalezisk jest około dwustu, mają one różne rozmiary i wzory. Umiejscowione są w obszarze 20 tys. kilometrów. [Zdjęcia / CCTV Weibo].


Kamienne kręgi zostały odkryte przesz mieszkańców Turpanu, istnieje nawet
formacja kamienna przypominająca Słońce.


Eksperci sugerują, że kręgi mogły być utworzone przez prymitywne plemię nomadów. Być może za pomocą ich oddawali cześć Słońcu bądź służyły one do składania ofiar.
Istnieje podobieństwo między chińskimi kręgami, a angielskim Stonehenge. 


Historycy uważają że kamienne kręgi z pustyni Gobi są związane z kultem Słońca świadczy o tym ich struktura i kształt oraz fakt, że kamienie pochodzą spoza regionu.


Intrygujące znalezisko zostało sfilmowane i sfotografowane z góry za pomocą drona przez lokalne stowarzyszenie turystyki.
Jak donoszą badacze kamienne odkrycie jest w swojej strukturze zgodne z lokalną tradycją historyczną, jednak niewiele o nich wiemy w tych czasach.


Podobne formacje odnaleziono w górach Burkhan Khaldun na północy Mongolii. Archeolodzy sugerują,  że te mongolskie kamienie  mogą pomóc w odnalezieniu grobu Dżyngis-chan. Podobnego zdania jest dr Volker Heyd, archeolog z Uniwersytetu w Bristolu. Powiedział w wywiadzie dla MailOnline: "Po pierwsze, są one utworzone przez człowieka, nie ma co do tego wątpliwości. Widziałem podobne formacje w sąsiedniej Mongolii, gdzie są dobrze znane. Spełniają one tam funkcje rytualne.



Niektóre z nich mogą służyć za tzw. oznakowanie miejsc pochówku. Przynajmniej w Mongolii od czasu do czasu odnajduje się groby w centrum takich formacji. Inne zaś w większości mogą oznaczać święte miejsca. Są one położone na terenach o szczególnych właściwościach duchowych lub jeżeli chodzi o rytuały ofiarne są to miejsca spotkań. Kamienne kręgi z Gobi mogą pochodzić nawet z epoki brązu. Wiec ich wiek można oszacować na 4500 lat. Jednak te z bardziej złożonych formacji prawdopodobnie są młodsze i mogły zostać zbudowane w średniowieczu".


W całej Azji Środkowej istnieją miejsca służące niegdyś w do rytuału składania ofiar być może te z pustyni Gobi służyły do wielbienia boga słońca.


Źródło: http://m.chinadaily.com oraz http://www.dailymail.co.uk