sobota, 28 marca 2015

Odnaleziono tajemnicze kamienne kręgi na pustyni Gobi


Odnaleziono tajemnicze kamienne kręgi na pustyni Gobi. Zlokazliowano je w Flaming Mountain w Turpan, w regionie autonomicznym Xinjiang Uygur (północno-zachodnie Chiny).


Znalezisk jest około dwustu, mają one różne rozmiary i wzory. Umiejscowione są w obszarze 20 tys. kilometrów. [Zdjęcia / CCTV Weibo].


Kamienne kręgi zostały odkryte przesz mieszkańców Turpanu, istnieje nawet
formacja kamienna przypominająca Słońce.


Eksperci sugerują, że kręgi mogły być utworzone przez prymitywne plemię nomadów. Być może za pomocą ich oddawali cześć Słońcu bądź służyły one do składania ofiar.
Istnieje podobieństwo między chińskimi kręgami, a angielskim Stonehenge. 


Historycy uważają że kamienne kręgi z pustyni Gobi są związane z kultem Słońca świadczy o tym ich struktura i kształt oraz fakt, że kamienie pochodzą spoza regionu.


Intrygujące znalezisko zostało sfilmowane i sfotografowane z góry za pomocą drona przez lokalne stowarzyszenie turystyki.
Jak donoszą badacze kamienne odkrycie jest w swojej strukturze zgodne z lokalną tradycją historyczną, jednak niewiele o nich wiemy w tych czasach.


Podobne formacje odnaleziono w górach Burkhan Khaldun na północy Mongolii. Archeolodzy sugerują,  że te mongolskie kamienie  mogą pomóc w odnalezieniu grobu Dżyngis-chan. Podobnego zdania jest dr Volker Heyd, archeolog z Uniwersytetu w Bristolu. Powiedział w wywiadzie dla MailOnline: "Po pierwsze, są one utworzone przez człowieka, nie ma co do tego wątpliwości. Widziałem podobne formacje w sąsiedniej Mongolii, gdzie są dobrze znane. Spełniają one tam funkcje rytualne.Niektóre z nich mogą służyć za tzw. oznakowanie miejsc pochówku. Przynajmniej w Mongolii od czasu do czasu odnajduje się groby w centrum takich formacji. Inne zaś w większości mogą oznaczać święte miejsca. Są one położone na terenach o szczególnych właściwościach duchowych lub jeżeli chodzi o rytuały ofiarne są to miejsca spotkań. Kamienne kręgi z Gobi mogą pochodzić nawet z epoki brązu. Wiec ich wiek można oszacować na 4500 lat. Jednak te z bardziej złożonych formacji prawdopodobnie są młodsze i mogły zostać zbudowane w średniowieczu".


W całej Azji Środkowej istnieją miejsca służące niegdyś w do rytuału składania ofiar być może te z pustyni Gobi służyły do wielbienia boga słońca.


Źródło: http://m.chinadaily.com oraz http://www.dailymail.co.uk

Brak komentarzy: