wtorek, 31 marca 2015

Najdziwniejsze budynki w Chinach


W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił przyspieszony rozwój kraju jakim są Chiny. Napływają tam najbardziej znakomici architekci z całego świata dla, których ten kraj stał się istnym placem zabaw. Miasta charakteryzują się dużą różnorodnością, zachwycającymi i dziwnymi kształtami niekonwencjonalnych budowli. Postanowiliśmy dzisiaj przedstawić klika z najdziwniejszych pomysłów architektonicznych w Chinach.
1.Teatr Narodowy w Pekinie, Pekin

Projekt francuskiego architekta, Paula Andreu. Teatr Narodowy został wybudowany w 2007 roku obok pałacu Tiananmena. Całość wybudowana jest z tytanu.
2.Galaxy Soho, Pekin

Galaxy Soho jest projektem Zahy Hadid. Jest to budowla z czterema owalnymi wieżami, które połączone są mostkami. Całość skupia się wokół okrągłego dziedzińca.


Nowatorski projekt jest niczym innym jak centrum handlowym i kompleksem biurowym. Wszystko ma ponad 330 tys. metrów kwadratowych. W środku nie ma ani jednego kąta prostego!
3. Wyspa Feniksa (Phoenix Island), Hainan

Wyspa Feniksa nazywana również Orientalnym Dubajem jest sztuczny archipelagiem, na którym powstaje nowoczesny kompleks wypoczynkowy.


Całość obejmuje powierzchnię 393.825 metrów kwadratowych (4.239.100 m²). Na wyspie znajduje się plaża i 395 metrowy most.

 

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu przekracza 3 mld jenów (około 464.000.000 dolarów).4. Linda Haiyu Plaza, Pekin

Budynek przypominający gąsienicę ulokowany jest na rogu czwartej ulicy w Pekinie.Ten futurystyczny projekt jest autorstwa, Zaha Hadida z Soho. Przestrzeń przeznaczona jest dla pomieszczeń biurowych.

5.Tianzi Hotel, Hebei

Chiny znane są z przepięknych rzeźb Buddy w górach, jeden z przedsiębiorczych biznesmenów postanowił podtrzymać tą tradycje. Wzniósł ogromne trio bóstw w środku Hebei, na wschód od Pekinu.


10- piętrowe figury są tam naprawdę blokami mieszkalnymi. Prezentują one wizerunek Fu, Lu i Shou, chińskich bogów szczęścia, pomyślności i długowieczności.

6.Wuliangye Yibin, Syczuan

Budynek w w prowincji Syczuan o kształcie butelki jest fabryką produkującą alkohol.


7. Budynek w kształcie telefonu komórkowego, w Kunming

Ta gigantyczna komórka jest budynkiem mieszczącym się przy obwodnicy w Kunming, w prowincji Yunnan. Budynek stał się żywą wizytówką miasta. 


Lokal w kształcie telefonu komórkowego składa się z 11-pięter, mieszczą się w nim biurowce i mieszkania.

8. Fortepian i skrzypce, Huainan

W Huainan, centrum prowincji Anhui, znajduje się kompleks budynków w kształcie fortepianu i skrzypiec. Projekt jest autorstwa grupy studentów z Politechniki Hefei. W tym dość interesującym miejscu mieści się szkoła muzyczna. Chińczycy nazwali ten kompleks " najbardziej romantyczną budowlą w Chinach".9. Budynek w kształcie imbryku, Wuxi

Jaki kształt może mieć budynek, w którym mieści się centrum informacji turystycznej w regionie słynącym z czerwonych dzbanków z gliny? Oczywiści musi wyglądać jak imbryk. 10- piętrowy dzbanek, znajduje się w Wuxi, w prowincji Jiangsu. Jest on repliką błogosławionego, antycznego czajniczka mistrza Wanga Jinchuana.10. Muzeum herbaty Meitan,Guizhou

Kolejnym budynkiem związanym z herbatą jest Muzeum Herbaty Meitan, w prowincji Guizhou na południu Chin. Jest 74 metrową konstrukcją symbolizującą tradycje rodziną jaką jest picie zielonej herbaty.11. Budynek lotosu, Wujin

Australijscy architekci ze Studia 505 zaprojektowali centrum sztuki i wystawę w Wujin, w prowincji Jiangsu. Jest to projekt gigantycznych kwiatów lotosu, przedstawiający ich różne etapy rozkwitania.


12. Koło, Kanton

Budynek w kształcie koła znajduje się w Kantonie. Jest projektem architekta Józefa di Pasquale. W swoim dziele był inspirowany tradycją feng shui.


Wielki okrąg przypomina starą chińską monetę, jednak odbijając się w wodzie przybiera kształt liczby osiem. Jest to symbol liczby nieskończoności i insygnia starożytnej dynastii, która panowała tu 2000 lat temu

13. Hotel Sheraton, Huzhou


Budynek Sheraton jest luksusowym ośrodkiem i hotelem z wspaniałym geometrycznym kształtem, podkowy. Budowla ma 27 pięter i mieści się na jeziorze Taihu w Huzhou.


4,5 gwiazdkowy hotel posiada 321 pokoi, 37 willi, 40 apartamentów, apartament prezydencki, parking, fitness klub, centrum odnowy biologicznej, 4 restauracje, kawiarnię, basen i pokoje z tarasami! Tak ogromne przedsięwzięcie jest projektem Yansong Ma.


14.Brama Wschodu, Suzhou

Majestatyczna Brama Wschodu komponuje się wspaniale z panoramą zabytkowego miasta Suzhou. W 2012 roku Brama o 74 kondygnacjach została uznana za największą bramę na świecie.15. Siedziba CCTV w Pekinie
Chińska Centrala Telewizyjna (China Central Television) została zaprojektowana przez holenderskich architektów z OMA. Projekt tak się spodobał, że został powielony w wielu innych miastach.
Źródło:http://www.theguardian.com

Brak komentarzy: