wtorek, 21 kwietnia 2015

Legenda powraca: Potwór z Loch Ness bohaterem Google Doodle


Słynny potwór z Loch Ness jest dziś bohaterem Google Doodle! Dokładnie dzisiaj mija 81 lat poszukiwań tego wodnego stwora. Firma Google w tym celu umieściła go w swojej przeglądarce jako łódź podwodną sterowaną przez kosmitów.


Legenda o najsłynniejszym potworze w historii świata powstała w Loch Ness, jeziorze Nis, położonym w północno-zachodnim rejonie Szkocji. Jego długość to około 37 km, położone jest na wysokości 16 m n.p.m. Wody Loch Ness są bardzo ciemne, czasami wręcz czarne. Ich głębokość i ciemność nadaje aurę tajemniczości całej historii. 


W ciemnych głębinach jeziora ponoć żyje potwór, Nessie jak został nazwany. Stanowi on jedną z najbardziej znanych opowieści miejskich współczesnych czasów i jedną z największych atrakcji dla kryptozoologów. Naukowców, którzy badają zwierzęta, które wedle nauki nie mają prawa istnieć.

.
Pierwsza udokumentowana obserwacja Nessie pochodzi z 565 roku i jest opisana przez Kolumba. Ponoć on przy pomocy modlitwy przepędził potwora, który chciał pożreć wieśniaka. Przez ponad 1500 lat, mit o potworze z Loch Ness stanowi fabułę wielu opowieści. Legendy o tym tajemniczym stworze były przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale prawdziwą popularność Nessie osiągnęła w 1933 roku kiedy obok jeziora wybudowano drogę.


Wtedy wiele osób zaczęło twierdzić, że widziało zwierze morskie. W tymże roku zostało opublikowane także powyższe słynne zdjęcie potwora. Widzimy na nim głowę i długą szyję wynurzającą się z wody. Autor zdjęcia przyznał się na łożu śmierci, że fotografia była mistyfikacją. Jednak legenda o Nessi nadal jest wciąż żywa i poszukuje jej wiele osób.


Najczęściej opisywany kształt Nessie przez jej fanów: podłużny bądź trójkątny grzbiet, 2. kilka garbów, 3. mała głowa i długa szyja, 4. głowa, szyja i grzbiet, 5. głowa, szyja i wiele grzbietów.

Najpopularniejsze teorie rozszyfrowujące tożsamość Nessie twierdzą, że jest ona wodnym gatunkiem dinozaura, które ponoć miały wyginąć na początku okresu jurajskiego. Inni zaś przypuszczają, że być może jest ona gigantycznym wężem morskim. W całej tej sprawie jest wiele nurtujących pytań.


Najpopularniejsze z nich brzmi: jak jedno zwierze może żyć miliony lat? Przecież nie może istnieć więcej takich gatunków, gdyż Loch Ness nie mogłoby utrzymać tego w tajemnicy. Być może jezioro jest tylko wylęgarnią, a potwory wracają do oceanu dzięki tunelu w podziemiach. Wszystkie te domysły to jedynie spekulacje. Jedno jest pewne niektóre dziwne rzeczy rozgrywające się na tamtych wodach nie mogą być dziełem zwykły rybek.


W latach 1960 podjęto się wielu prób odkrycia potwora za pomocą sonaru. Wyniki były jednak niejednoznaczne. W 1970 roku, profesor biologii w Chicago Roy Mackal pod wpływem popularności historii postanowił za pomocą podwodnych mikrofonów zbadać głębiny jeziora. Wyłapał wiele dźwięków w tym takich mogących świadczyć o obecności większego zwierzęcia.
W 1972 roku, Robert Rines poprowadził ekspedycję w celu odnalezienia Nessie. Jego łódź została wyposażona w sonar, silne światła i podwodny aparat. Wrócił ze zdjęciem z płetwy.


Później, w 1987 roku, odbyły się najbardziej wszechstronne poszukiwanie potwora z Loch Ness. Ponad dwadzieścia łodzi, każda z nich wyposażona w sonar, przeszukiwała wodne tajemnice. Jednak nic prócz dziwnych nieprawidłowości nie wykryli. Na początku 2000 roku naukowcy przy pomocy echosondy i satelitarnego monitorowania zbadali jezioro. Jednak nigdy nie dostarczyli wystarczających dowodów. Wielu uważa, że dowody te nie istnieją inni zaś twierdzą, że dowodem są podziemne tunele, które skrywają największą zagadkę świata.

Źródło:www.authenticireland.com

Brak komentarzy: