niedziela, 12 kwietnia 2015

Wieża milczenia Dakhma w Indiach. Cmentarzysko porzuconych ludzkich zwłok!

Uwaga!!

Zdjęcia dla ludzi o mocnych nerwach!!


Jednym z najbardziej kontrowersyjnych miejsc na ziemi jest tzw. Tower of Silence w Indiach. Jest to 10 metrowa wieża, na której szczycie znajdują się porozrzucane ludzkie zwłoki! Ciała wystawione na ekspozycje słoneczną i pozostawione sępom leżą bezwładnie jedne obok drugich. 


W dzisiejszych czasach, aż trudno uwierzyć w takie obrazy jednak są one częścią tzw. kultu zoroastryzmu. 10 metrowa, kamienna wieża znajduje się znajduje się na przedmieściach Bombaju, na wzgórzu Malabar. Istnieje jeszcze kilka takich wież śmierci w Iranie. Według zoroastriańskiej tradycji kultywowanej przez Parsów uważa się martwe ciało za nieczyste. Zamieszkuje w nich demon nasu Daeva, który pod postacią muchy roznosi wszelkie nieczystości z trupów po istotach ludzkich, ich pożywieniu i dobytku. W celu wyeliminowania tego zagrożenia utworzono wieże milczenia, na której szczycie pozostawia się zwłoki narażone na działanie słońca i żer ptaków.


Do wieży nie mają wstępu turyści, ani nikt inny spoza kasty Parsów. W pogrzebie może uczestniczyć tylko rodowy wyznawca zoroastryzmu. W pobliżu kamiennej kostnicy znajduje się Świątynia Ognia oraz dzielnica mieszkalna Parsów. Charakteryzuje się ona ogromnymi rzeźbami uskrzydlonych byków z ludzkimi twarzami. Ich celem jest obrona wejścia do agiaries, czyli ognistych wrót świątyni.


Zabroniony jest tam wstęp wyznawcą innych religii. Ponoć we wnętrzu sakralnym nieustanie płonie ogień, który został tam przeniesiony z Iranu. Miało to miejsce w VIII wieku kiedy po wielkich prześladowaniach nastąpiła ucieczka Parsów z Iranu do Indii. 


Według tej legendy ogień nieustanie pali się tam od 1300 lat. Jest on na tyle święty, że nie można go skalać oddechem ludzkim. Podkładając np. pod niego drewno trzeba mieć zasłonięte usta. Jako ciekawostkę można dodać, że najbardziej znanym Parsem na świecie był muzyk Freddie Mercury, wokalista zespołu Queen,


Parsowie są bardzo zamkniętą grupą etniczną, z tych powodów jest ich coraz mniej na świecie. Kobiety z tej kasty łącząc się związek z wyznawcą innej religii są wyłączone z grupy. Innymi słowy zaratrusztarinem można się tylko i wyłącznie urodzić i to tylko w sytuacji, kiedy prawowitym wyznawca wiary jest ojciec. 


Jeżeli chodzi o wieżę milczenia była ona dotychczas tematem tabu, o którym krążyły tylko pogłoski i legendy. Sytuacja zmieniła się dzięki Dhun Baria, która w niewiedzy swoich braci nagrała film z pogrzebu swojego ojca. Wstęp do tego sakrum jest bardzo pilnie strzeżony, mogą tam wejść jedynie specjalnie wyselekcjonowani kapłani i rodzina zmarłego. Z tego względu film wywołał wielką falę poruszenia! Na zdjęciach z nagrania dostrzega się ogrom porozrzucanych zwłok w różnym stadium rozkładu. Według tradycji są one ułożone w kręgu. Na jego zewnątrz znajdują się ciała mężczyzn,zaraz za nimi ciała kobiet, a w samym środku ciała dzieci. Gdy z ciał zostaną same kości, a może to trwać nawet i rok, zanosi się je do kostnicy, która znajduje się w środku wież. Tam z przyczyn oczywistych ulegają one dalszemu rozkładowi, następnie pozostałości po nich filtruje się i trafiają do morza.

Źródło: http://www.mindblowingstories.com

1 komentarz:

Wero AR. pisze...

Wow. Naprawde super notka 😍