piątek, 10 kwietnia 2015

SAM ALEXANDER - człowiek o dwóch twarzach


Sam Aleksander urodził się jako normalny, przeciętny człowiek. W wieku 20 lat aktywnie budował swoją teatralną karierę w Teatrze Szuberta w Chicago. Niestety jego wielkie osiągnięcia zawodowe zostały przerwane przez straszny wypadek. Został ranny w wybuchu benzyny, który był wynikiem jego nieostrożności.
Podczas katastrofy instynktownie zasłonił część swojej twarzy dłonią. W wyniku wybuchu dolna część jego twarzy została zmasakrowana. Lekarze ratując życie Sama musieli usunąć wiele tkanek, część z nich została usunięta, aż do kości. Po operacji jego twarz nabrała "makabrycznego" oblicza. Nie miał on brody, ani dolnej wargi. Jego zęby były widoczne gołym okiem.
Aleksander spędził w szpitalu 13 miesięcy wracając do zdrowia. Jego bliscy, a nawet pielęgniarki unikali z nim kontaktu wzrokowego. Po wyjściu ze szpitala mężczyzna został umieszczony w domu dla osób, które miały nikłe bądź zerowe szanse na przysposobienie społeczne. 
Lekarz Sama chcąc mu pomóc wysłał go do mistrza protetyki, który stworzył dla niego maskę. Była ona dosyć realistyczna. Mężczyzna zakładał ją na twarz, ale nadal nie mógł uporać się z traumą. Przygnębienie pogłębiał fakt, że był bardzo ambitnym człowiekiem. Pewnego dnia czytając ogłoszenie zobaczył reklamę cyrku Pete Kortesa. Sam z pewnymi oporami postanowił się tam wybrać. Spotkał się z samym Korteresem, przed którym zdjął maskę. Mężczyzna był tak przerażony tym co zobaczył, że przyjął go od razu do swojej grupy.


Przedstawienie Sama nosiło tytuł "człowiek o dwóch twarzach". Podczas niego mężczyzna wygłaszał głównie monologi sceniczne opowiadając swoją historię.
Był on ponoć człowiekiem o łagodnym głosie, potrafił wprowadzać publiczność w stan spokoju, jednak gdy zdejmował maskę ludzie zaczynali krzyczeć, kobiety nawet mdlały.
Aleksander przeszedł 72 operacje twarzy w ciągu całego swojego życia. Po mimo wysiłku wielu specjalistów nie udało mu się osiągnąć normalnego wyglądu. Po tak wielu próbach zrezygnował z noszenia maski po mimo tego, że jego twarz wywoływała lęk wśród ludzi.
Zmarł w 1997 roku, do dziś jest wspominany przez osoby, które go znały.
Źródło:http://www.mindblowingstories.com

Brak komentarzy: