czwartek, 4 marca 2010

Co to jest supernowa?

Supernowa powstaje wtedy kiedy wodór zwany paliwem jądrowym zostaje zużyty, gwiazda w ten czas nagle zapada się i przemienia w gwiazdę neutronową. W procesie tym wyzwala się tyle energii, że zewnętrzna powłoka gwiazdy zostaje wyrzucona w otchłań Wszechświata z prędkością dochodzącą do 10 000 km/s. Podczas takiej eksplozji gwiazda przez pewien czas może świecić tak jasno jak miliardy innych gwiazd razem wziętych. Z Ziemi można zaobserwować wtedy przez kilka tygodni powstającą na niebie w zaledwie kilka minut nową gwiazdę, jej światło jest tak jasne, że mamy możliwość zobaczenia jej w dzień.
Co ciekawe, emitowanie energii supernowej w ciągu dnia jest porównywalne z energią wytworzoną przez Słońce w ciągu miliarda lat.
Jak często występuje supernowa? Otóż w naszej Galaktyce supernowe zdarzają się rzadko. Dotąd zarejestrowano 7 takich przypadków: 185r., 394r., 1006r., 1054r., 1181r., 1572r., 1604r. Ostatnią supernową obserwował i opisał niemiecki astronom Johannes Kepler w 1604r, od tamtej pory nie zaobserwowano takiej, supernowa występuje średnio co 300 lat, bardzo prawdopodobne, iż wkrótce nastąpi kolejny wybuch takiej gwiazdy.

Brak komentarzy: