środa, 17 marca 2010

Morderstwo - hipnozą

Historia ta polega na jednym głównym pytaniu – czy człowiek jest w stanie zawładnąć umysłem innego człowieka i sprawić poprzez hipnozę, że dopuści się zbrodni? Większość świata naukowego obstaje przy tym, że dopuszczenie się takiego czynu raczej jest nierealne, lecz sąd badający tę sprawę orzekł, że zbrodni dokonano „ przy pomocy hipnozy ”.
Palle Hardrupp będący po trzydziestce, w całym swoim życiu nie popełnił żadnego wykroczenia. 29 marca został on zmuszony przez hipnotyzera, aby wziął rewolwer i napadł na bank. Jego umysł w owej chwili toczył nieudolną walkę z wolą innego człowieka. Po wejściu do banku zastrzelił kasjera zeznając w sądzie, że nic z tego co się tam wydarzyło nie pamięta. Po czym następnie zastrzelił dyrektora banku, który ośmielił mu się stanąć na drodze. Wziąwszy pieniądze wyszedł z banku.
Gdy Palle Hardrupp został oskarżony o podwójne morderstwo próbował się wybronić za pomocą własnej wersji. Opowiedział ławnikom jak odwiedził Bjorna Nielsena i poddał się hipnozie. Nielsen przez trzy miesiące, po trzy razy w tygodniu wmawiał mu, że musi napaść na bank mimo tego, że nie chciał tego robić. Nakazał także strzelić do kasjera, gdy ten odmówił wypłacenia pieniędzy. Nielsen natomiast bronił się tym, że jego osoby nie było na miejscu ani w pobliżu miejsca zbrodni lecz sąd postanowił postawić go w stan oskarżenia za planowanie napadu i nakłanianie do zabójstwa. Było to oskarżenie bez precedensowe. Aby udowodnić winę hipnotyzerowi prokurator musiał udowodnić, że ten umyślnie zmusił Hardruppa do popełnienia zbrodni, sprzecznej z jego wolą oraz to, że wielokrotnie go hipnotyzował, aby stopniowo przygotowywać jego umysł do poleceń. Było to trudne z tego względu, iż istnieje powszechna opinia, że hipnozą nie można posłużyć się w celu zmuszenia lub nakłonienia kogoś do popełnienia czynu, którego by z własnej woli nie popełnił, gdyby nie był pod wpływem hipnozy.
Rozprawa sądowa była pod wieloma względami sensacją. Hardrupp został jak powszechnie przypuszczano winnym popełnienia dwóch morderstw i obrabowania banku. Skazano go na pobyt w zakładzie dla obłąkanych z szansą zwolnienia po dwóch latach, jeśli wykaże oznaki poprawy stanu psychicznego.
Jednakże trzeba było jeszcze doprowadzić do skazania Nielsena, a do tego były potrzebne opinie biegłych i przekonujące dowody. Podczas badań psychiatrycznych hipnotyzer przyznał, że czuje moralną odpowiedzialność za popełnione morderstwa i że wymyślił oraz wprowadził plan w życie, aby sprawdzić swoje hipnotyzerskie zdolności. Dostał więc wyrok dożywotniego więzienia za zbrodnię bez precedensu - za popełnienie morderstwa z pomocą hipnozy.

Brak komentarzy: