poniedziałek, 15 marca 2010

Mary Celeste

Jedną z najbardziej tajemniczych historii morskich jest sprawa brygu "Mary Celeste". Od ponad 100 lat próbuje rozwiązać się tę zagadkę, wiadomo tylko, że 4 grudnia 1872 roku w odległości o 400 mil od Cieśniny Gibraltarskiej dostrzeżono pusty bryg na którym część żagli była porwana. Kapitan statku "Dea Gratia" który minął się z "Mary Celeste" przypomniał sobie, że na pokładzie tego statku znajdowało się 1700 beczułek czystego alkoholu, więc wydało mu się jasnym, że załoga jest pijana. Wydał więc rozkaz wysłania szalupą dwóch marynarzy  by zbadali sytuację. Na miejscu okazało się, że "Mary Celeste" rzeczywiście jest opustoszała. W kapitańskiej kajucie zastano idealny porządek, na biurku leżała spora suma pieniędzy, a także szkatułka z biżuterią, 4 koje były starannie posłane, na stole leżały nie dopalone fajki, na baku suszyła się bielizna. Kabina kapitana także była pusta, jednak znajdowała się tam tablica z napisem który informował że "W dniu 25 listopada o godzinie 8 rano bryg znajdował się w odległości 6 mil na północ od jednej z wysp azorskich, Santa Maria". Przejrzano również ładownie, gdzie znaleziono 1700 beczułek ze spirytusem, jedna z nich była napoczęta, brakowało w niej połowy zawartości. Nikt nie potrafił odpowiedzieć sobie na pytanie co się stało z całą załogą, kapitanem i jego żoną. Sprawę tę próbowali wyjaśnić nawet detektywi ze Scotland Yardu.
WNIOSKI Z PRZEPROWADZONEGO ŚLEDZTWA:
1. Punkt o współrzędnych 38°20' szerokości północnej i 17°37' długości zachodniej - 4 grudnia 1872 roku bryg "Dea Gratia"spotkał się z "Mary Celeste".
2. Punkt o współrzędnych 36°57' szerokości północnej i 27°20' długości zachodniej - ostatnia notatka z dziennika pokładowego "Mary Celeste".
3. W tym punkcie bryg wziął namiar na wyspę Santa Maria i odnotował go kredą na tablicy.
4. Podsumowując dochodzenie w  sprawie "Mary Celeste" sądzi się, że do zniknięcie doszło między punktami 3 i 4.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Więcej sprawdzonych informacji o Mary Celeste znajdziesz na stronie „Mary Celeste legenda i fakty”